SaS predstavila opatrenia v oblasti odpadového hospodárstva

16.12 2019, TASR

Bratislava, 13. decembra - Opozičná SaS predstavila niekoľko opatrení, ktorými chce riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti odpadového hospodárstva. Predseda SaS Richard Sulík pripomenul, že ich navrhované opatrenia nezasiahnu do rozpočtov samospráv ani do štátneho rozpočtu.


,,Čaká nás viac zhodnocovania a recyklácie komunálneho odpadu a jeho zložiek a odkláňanie biologického odpadu od skládok, aby sa kompostoval alebo inak využil," priblížil šéf SaS.

Sulík tiež pripomenul, že zásadou má byť, že znečisťovateľ platí. ,,Treba identifikovať toho, kto produkuje odpady, a on musí z toho platiť primeranú cenu, teda náklady," povedal.

Strana chce zjednodušiť povinnosti u malých pôvodcov odpadov, presadiť efektívny systém triedeného zberu obalov, ako aj podporiť motiváciu na triedenie odpadu či stransparentniť výdavky na odpadové hospodárstvo.

Odborník na odpadové hospodárstvo Radovan Kazda pripomenul, že pre záväzky, ktoré nám dáva EÚ, budú odpady viac stáť, a teda budú sa zvyšovať poplatky za skládkovanie, čo bude mať za následok aj zvyšovanie poplatkov za odpad. ,,Odpadu bude viac, pokiaľ sa bude našej krajine dariť," skonštatoval v tejto súvislosti.

Podľa SaS je potrebné nakladať s odpadom ako so surovinou a odpad, ktorý nie je efektívny, musí končiť ako palivo. Mali by sa preto okrem iného aj zvýšiť kapacity zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady