Preskočit na obsah

Riaditelia NP nechcú byť komparzistami, novela zákona má ich plnú podporu

08.10 2018, TASR

Banská Bystrica, 4. októbra - Deväť riaditeľov slovenských národných parkov jednohlasne vyjadrilo podporu novele zákona o ochrane prírody a krajiny a v tejto súvislosti vo štvrtok vydalo spoločné vyhlásenie, ktoré Štátna ochrana prírody SR poskytla TASR.


Ako sa v ňom zdôrazňuje, bez novej legislatívy, ktorá umožní správam národných parkov (NP) skutočne ich aj spravovať, naďalej ostanú v pozícii komparzistov a dnešný stav sa len ťažko zmení.

,,Súčasný stav parkov odráža stav súčasnej legislatívy. Výsledkom je, že s výnimkou bezzásahových zón majú jednotlivé správy NP neraz zviazané ruky. My, ich riaditelia, sme tak neraz v pozíciách komparzistov, ktorí môžu len sledovať, čo sa v parkoch deje. Ak skutočne máme niesť zodpovednosť za najvzácnejšie bohatstvo tejto krajiny, musíme mať aj zákonné možnosti, aby sme tejto zodpovednosti vedeli so cťou dostáť," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali Pavol Majko (TANAP), Ľuboš Čillag (NAPANT), Vladimír Kĺč (PIENAP), Tomáš Dražil (Slovenský raj), Michal Kalaš (Malá Fatra), Peter Vantara (Veľká Fatra), Milan Boroš (Muránska planina), Ján Kilík (Slovenský kras) a Mário Perinaj (Poloniny).

So znepokojením sledujú, ako aktuálnu diskusiu o zásadnejšej ochrane NP chcú niektorí zmeniť na otázku, koľko dreva potrebujeme pre lykožrúta vyťažiť.

,,A preto dvojnásobne vítame ambíciu spraviť to, čo je prirodzené - nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy. Tak, ako si to kladie za cieľ novela zákona o ochrane prírody a krajiny, na ktorej znení sme sa priamo či nepriamo všetci riaditelia NP podieľali," dodávajú.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody Rezort MŽP SR