Preskočit na obsah

Prípad uspatia medveďov vo Vysokých Tatrách preveruje polícia

07.05 2021, TASR

Bratislava, 5. mája Postup pri uspatí medveďov ochranármi vo Vysokých Tatrách preverujú policajti. Má sa tak diať na podnet Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP), ich šéf Ján Marhefka však podanie podnetu nepotvrdil. Situáciu kritizuje minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Hovorí o zastrašovaní zásahového tímu pre medveďa hnedého. ,,Vyšetrovateľovi odboru kriminálnej polície ORPZ v Poprade bol v pondelok (3. 5.) odstúpený podnet Štátnych lesov TANAP-u vo veci podozrenia zo spáchania prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov," priblížila pre TASR prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Vo veci sa podľa jej slov vykonávajú potrebné úkony a okresný popradský vyšetrovateľ rozhodne vo veci v zákonnej lehote.

Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u tvrdí, že podnet nepodávali. Myslí si, že polícia začala situáciu preverovať na základe medializovaných informácií. „Ja som žiaden podnet nepodal. Bol som len vypočutý ako mnoho iných účastníkov toho celého. Ono sa to celé dialo bez nášho vedomia. Vyšetrovateľ nás prizval a žiadal od nás nejaké vysvetlenia, čo si o tom myslíme. To je celé," skonštatoval Marhefka pre TASR.

Promptné riešenie zásahu políciou považuje minister Budaj za neobvyklé. Chce sa preto obrátiť na ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby postup preskúmala policajná inšpekcia. Envirorezort pripomína, že zákon o ochrane prírody a krajiny určuje zákonné oprávnenie realizovať usmrtenie voči jedincom, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie a majetok ľudí.

Šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo považuje zásah Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR proti medveďom za zákonný a v súlade s predpismi. Inšpekcia sa s prípadom medveďa vo Vysokých Tatrách oboznámila ešte vlani. ,,Z nášho pohľadu nedošlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny a z toho dôvodu nemohlo dôjsť ani k porušeniu zákona o poľovníctve," priblížil Jenčo. Nedošlo podľa neho ani k porušeniu osobitných predpisov, takže nemôžeme hovoriť ani podozrení zo spáchania trestného činu, ani správneho deliktu.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR mobilizoval a usmrtil v noci z nedele (2. 5.) na pondelok (3. 5) dva jedince medveďa hnedého nachádzajúce sa pri kontajneroch na komunálny odpad v meste Vysoké Tatry. Usmrtenie medveďov bolo podľa ochranárov "najkrajnejším riešením". Tri zvyšné medvede, ktoré počas zásahu utiekli, bude zásahový tím naďalej monitorovať. Nočný zásah považujú za "smutný následok dlhodobo neriešenej situácie s nezabezpečeným komunálnym odpadom v Tatrách", na ktorú upozorňujú.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Ochrana prírody