Pri nelegálnych aktivitách zahynulo viac ako 150 chránených vtákov

20.03 2020, TASR

Bratislava, 19. marca - Polícia spolu s ornitológmi za posledné dva roky odhalila vyše 40 prípadov nelegálnych aktivít. Zahynulo pri nich viac ako 150 chránených vtákov. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku s políciou realizujú preventívne kontroly v hniezdnych a lovných teritóriách vtákov.


,,Skutočný počet páchaných zločinov na operencoch, o ktorých sa nedozvieme, je totiž omnoho vyšší. Páchatelia protiprávnych aktivít neváhajú u nás usmrtiť či zraniť vzácne druhy ako sokol rároh, haja červená, orliak morský či orol kráľovský," výkonná riaditeľka organizácie Lucia Deutschová.

Riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern hovorí, že otrávenie chránených druhov živočíchov a poľovnej zveri patrí medzi najzávažnejšie formy environmentálnej trestnej činnosti. ,,Ide o mimoriadne nebezpečnú činnosť pre spoločnosť, kde okrem usmrcovania živočíchov vzniká priama hrozba aj pre človeka, nakoľko sú používané vysoko toxické chemické látky, ktoré páchatelia po aplikácii do návnady vykladajú na voľne prístupné miesta," priblížil Kern. Za významný výsledok považuje, že v minulom roku zistili tri prípady otrávenia dravcov. V roku 2018 ich bolo viac ako 20.

Najviac prípadov je z okresu Nové Zámky, Šaľa, Nitra a Trnava, tvrdí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. ,,Práve v tejto časti krajiny je orol kráľovský atakovaný ľudskými aktivitami najviac, čo sa prejavilo aj na dlhej stagnácii populácie," hovorí Chavko. Približuje, že v týchto oblastiach robia niekoľkokrát za mesiac pravidelné kontroly s políciou.

,,Až minulý rok sme sa mohli prvýkrát po 15 rokoch tešiť z náznaku rastu populácie, pribudli i nové páry," poznamenal Chavko.

Kontroly na územiach, kde sa nachádzajú vzácne druhy dravcov sú dôležitou prevenciou pred nelegálnymi aktivitami, hlavne v čase začínajúceho hniezdenia, myslí si Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Ochrana prírody