Preskočit na obsah

Polícia ďalej vyšetruje prípad spojený s čistiarňou odpadových vôd v areáli Petrochemy Dubová

27.02 2023, TASR

Nemecká 24. februára – Enviropolícia naďalej vyšetruje prípad spojený s čistiarňou odpadových vôd (ČOV) v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v obci Nemecká v okrese Brezno. Pre riziko jej odpojenia od elektrickej energie v okrese stále platí mimoriadna situácia.

Trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia začala polícia v súvislosti s prípadom v máji 2022. ,,Vyšetrovateľ Enviropolície zabezpečuje ďalšie dôkazy, ktoré vyplynuli z doteraz získaných faktov. Taktiež čakáme na doručenie znaleckého posudku týkajúceho sa ohrozenia vôd. Postupne sa realizujú aj ďalšie výsluchy osôb k doteraz zisteným skutočnostiam," uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová s tým, že získanie niektorých druhov dôkazov je pre zložitosť prípadu komplikované.

Pre riziko odpojenia ČOV v areáli bývalej rafinérie platí v okrese Brezno od vlaňajšieho apríla mimoriadna situácia. Ako priblížil prednosta Okresného úradu Brezno Ondrej Filipiak, naďalej pokračujú rokovania s predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia SR, najbližšie zasadnutie krízového štábu sa uskutoční v utorok (28. 2.).

Problematická situácia v Nemeckej nastala začiatkom marca 2022, keď spoločnosť PTCHEM z dôvodu nesolventnosti oznámila prerušenie prevádzky ČOV v areáli Petrochemy Dubová. ČOV čistí splaškové vody z miestnej časti Dubová, no zabezpečuje aj čistenie dažďovej vody z gudrónových jám, ktoré sa tam nachádzajú.

V rámci riešenia mimoriadnej situácie urobil Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vlani v lete obhliadku bývalej rafinérie, ktorá preukázala silné znečistenie areálu ropnými látkami a tiež havarijný stav hrádze pri odkalisku gudrónov. Na jeseň odborníci vykonali i monitoring funkčnosti drenážnej steny gudrónových jám.

Rafinéria minerálnych olejov v obci Nemecká začala svoju činnosť v roku 1938 ako štátny podnik, v druhej polovici 20. storočia fungovala pod názvom Petrochema Dubová. Pri spracovaní ropy vznikli v areáli rafinérie skládky odpadu nazývané gudrónové jamy. Okrem odkaliska v areáli podniku sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú v katastri obce Predajná. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba počas minulého roka z gudrónových jám nad Predajnou odčerpal a prečistil takmer 800.000 litrov vody.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita