Podľa liptovských vodární je pre ľudí priaznivejšia tvrdšia voda

04.02 2016, TASR

Obyvatelia liptovskomikulášskeho okresu sa nemusia obávať o kvalitu pitnej vody vo svojich domácnostiach. Na obavy Hrádočanov reagoval Pavol Danek, vedúci hospodárskeho strediska vodovodov Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS), ktorá dodáva vodu väčšine obyvateľom okresu Liptovský Mikuláš.


Mnohí obyvatelia Liptovského Hrádku a okolia, ktorým tečie z vodovodu tvrdšia voda ako ostatným v liptovskom regióne, si myslia, že by mali menej starostí s odstraňovaním vodného kameňa v domácnosti, keby mali mäkšiu vodu. Tvrdšia voda však má podľa LVS väčší obsah prvkov dôležitých pre človeka. ,,Pod vplyvom reklám na zmäkčovacie prostriedky vody ľudia často nadobúdajú dojem, že mäkká voda je najlepšia. Pre spotrebiče v domácnosti je síce lepšia mäkšia voda, ale pre ľudský organizmus zasa tvrdšia," vysvetlil s tým, že tvrdosť vody závisí od geologickej skladby horniny, ktorou preteká.

,,Pravidelne odoberáme vzorky na rozbor a vyhodnocujeme kvalitu pitnej vody. Čo sa týka tvrdosti vody v súvislosti s pitným režimom, na zdravie človeka vplývajú aj iné dôležité faktory. Najdôležitejšie však je, aby človek vodu pil a pravidelne dodržiaval pitný režim. Voda z vodovodu je výborným a jednoduchým zdrojom vápnika a horčíka pre organizmus," informoval vedúci oddelenia kvality vody LVS Tibor Burgel. Pracovníci v skúšobnom laboratóriu oddelenia kvality vody vykonali vlani takmer 8000 rozborov vzoriek vody.

Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., zásobuje vodou bezmála 68.000 obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš, čo predstavuje viac ako 93 % z celkového počtu. Prevádzkuje 9 vodovodov a dĺžka vodovodnej siete je viac ako 500 kilometrov. Na ňu je napojených skoro 14.000 vodovodných prípojok. Odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd zabezpečuje pre viac ako 56.300 obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš, teda vyše 77 % z celkového počtu. Prevádzkuje 9 kanalizácií s dĺžkou prevádzkovanej kanalizačnej siete takmer 317 kilometrov. Na ňu je napojených viac ako bezmála 9500 kanalizačných prípojok.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda