Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Petíciu proti testovaniu na zvieratách podporilo vyše 37.000 Slovákov

05.09 2022, TASR

Bratislava 3. septembra – Petíciu Európskej iniciatívy občanov (ECI) proti testovaniu na zvieratách podporilo vyše 37.000 Slovákov. Celkovo sa vyzbieralo viac ako 1,4 milióna podpisov občanov EÚ. Informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Petícia podľa nej splnila všetky zákonné podmienky - milión platných podpisov občanov EÚ za jeden rok a minimálny počet podpisov aspoň v siedmich členských štátoch.

,,Do ECI sa zapojilo všetkých 27 štátov Únie, prahovú hodnotu podpisov dosiahlo až 22 z nich. Z hľadiska počtu signatárov na počet obyvateľov je Slovensko s 37.184 podpismi šiestou najúspešnejšou krajinou," priblížila.

Petičiari žiadajú Európsku komisiu (EK) okrem ukončenia používania zvierat v kozmetických či iných chemických testoch aj o prijatie plánu na postupné ukončenie všetkých druhov testov na zvieratách. Čaňová poukázala, že na vytvorenie plánu vyzval EK vlani i Európsky parlament.

Na výskum a testovanie sa v laboratóriách celej Európy podľa nej použije každoročne viac ako desať miliónov zvierat. ,,Toto je hlasný odkaz európskej verejnosti zákonodarcom a politikom, že nechceme kruté a zbytočné testy na zvieratách. Veda je pripravená, potrebná je už len politická vôľa prijať rozhodnutie a plán, ktoré ukončia utrpenie miliónov zvierat," zdôraznila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Zber podpisov trval rok - petícia sa začala 31. augusta 2021 a skončila sa 31. augusta 2022. Ďalšími krokmi budú podľa Čaňovej verifikácia podpisov autoritami jednotlivých členských štátov a odovzdanie petície EK. Tá má následne šesťmesačnú lehotu na prípravu oficiálnej odpovede na požiadavky petície.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Ochrana prírody