Odvádzanie odpadových vôd v obciach by nemalo ísť na úkor financií

21.05 2020, TASR

Bratislava, 20. mája - Odvádzanie odpadovej vody v malých obciach by nemalo ísť na úkor vynaloženia veľkých financií na pripojenie do kanalizačnej siete. Pre TASR to uviedla predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Za našu vodu Annamarie Velič. 


Verí, že odpadová voda bude odvádzaná koreňovými a inými malými biologickými čistiarňami na úrovni obcí. Ak by pripojenie na kanalizáciu bolo finančne náročné, podľa Velič by občania boli neochotní pripojiť sa na ňu. Pokračovalo by tak aj ,,nekalé nakladanie s odpadovými vodami".

OZ Za našu vodu víta aj vyhlásenia o opatreniach na zadržiavanie vody v krajine, ktoré sa spomína v programovom vyhlásení vlády (PVV). Velič dúfa, že opatrenie sa bude diať prísne a koncepčne v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva. ,,Ad hoc riešenia bez vopred pripravenej koncepcie a jasne stanovených cieľov, čo do množstva vody, ktorú chceme zadržať a spôsobov akým sa budú v rôznych častiach krajiny realizovať, by boli zbytočné," uviedla Velič. Dodáva, že zadržiavanie vody by bolo vhodné premietnuť aj do politiky obcí. ,,Bez nej sa budú naďalej budovať nepriepustné parkoviská a nové budovy bez zelených striech, kolektorov dažďovej vody a bez vyhradených vodných plôch," povedala Velič.

Združenie víta v PVV aj informovanie verejnosti o kvalite vody aj vytvorenie komplexného informačného systému o vodách.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Dokumenty