Občania sa obávajú nesprávneho prevádzkovania Odkaliska Rosina

20.06 2019, TASR

Žilina, 19. júna – Nesprávne prevádzkovanie Odkaliska Rosina akciovou spoločnosťou Žilinská teplárenská ohrozuje stabilitu jeho hrádze a ťažkými kovmi znečisťuje potok Bytčianka v žilinskej mestskej časti Bytčica. Predstavitelia neziskovej organizácie Iniciatíva Občania sami sebe o tom informovali v stredu na tlačovej konferencii v Žiline.


Podľa riaditeľky neziskovej organizácie Dariny Králikovej môže v prípade povodní nastať preliatie a pretrhnutie hrádze odkaliska. ,,Mimoriadna udalosť môže ohroziť život i majetok občanov Bytčice. Následkom znečistenia potoka Bytčianka sú znečistené aj studne v Bytčici, ktoré občania využívajú na zavlažovanie záhrad so zeleninou. Oznámili sme primátorovi Žiliny, na ministerstvo hospodárstva a na obvodný úrad životného prostredia, čo hrozí," uviedla Králiková.

Poradca Iniciatívy Občania sami sebe Marián Mach tvrdí, že odkalisko je preplnené. ,,Na základe toho nie je dodržiavaný prevádzkový poriadok. Sú ohrozené bezpečnostné predpisy vodohospodárskej stavby a môže hroziť aj mimoriadna udalosť. Môže pretiecť hrádza a dôjsť k jej poškodeniu. Hrádza nie je na takýto tlak stavaná," upozornil Mach.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Žilinská teplárenská, a. s., František Pompura v reakcii na vyjadrenia neziskovej organizácie zdôraznil, že spoločnosť prevádzkou odkaliska žiaden zákon neporušuje. ,,Posledné meranie objemu naplaveného popolčeka sme robili na jeseň v roku 2017 z dôvodu prípravy projektu rekultivácie odkaliska. Na základe tohto merania, aj po odpočítavaní objemu, ktorý je potrebný na rekultivačnú hmotu, je tam stále ešte voľný objem na úrovni 50.000 kubických metrov. Čiže na našu prevádzku to stačí na najbližšie tri roky," vysvetlil Pompura.

Pripomenul, že rekultiváciu skládky im ukladá zákon. ,,Na druhej strane sme si vedomí toho, že odkalisko nie je príjemná stavba a pre okolité prostredie predstavuje určitú záťaž. Psychickú, morálnu a, samozrejme, aj svojím dizajnom. Takisto sa snažíme vyrábať energie vysoko ekologickým spôsobom. Čiastočne prechádzame na spracovanie popolčeka priamo v žilinskej teplárni a dodávku tohto popolčeka pre firmy, ktoré ho dokážu využiť ako druhotnú surovinu. A čiastočne prechádzame na plynovú prevádzku, keď je vo vysokom štádiu pripravenosti projekt plynovej turbíny. Ak dokážeme dodržať harmonogram, tak v roku 2021 by sa malo ukončiť naplavovanie popolčeka na odkalisko," dodal Pompura.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady