Preskočit na obsah

Nový slovenský rekord vo Vtáčom maratóne vznikol na dolnom Zemplíne

17.05 2021, TASR

Senné, 14. mája – Nový slovenský rekord v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu uplynulú sobotu 8. mája vznikol na dolnom Zemplíne. Víťazný tím Young Birders Slovakia tu počas 23 hodín identifikoval spolu 160 vtáčích druhov. V európskom meradle sa Slovensku s 202 pozorovanými operencami umiestnilo na 11. mieste.

,,Úlohou amatérskych aj profesionálnych ornitológov všade vo svete bolo za 24 hodín zaznamenať čo najväčší počet druhov vtáctva," Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku. Vtáčí maratón je súčasťou celosvetovej kampane Svetový veľký deň (Global Big day) konanej každoročne počas Svetového dňa sťahovavého vtáctva. Tento rok sa doň na Slovensku zapojilo 65 pozorovateľov, ktorí spolu na 162 lokalitách zapísali 296 záznamov. V rámci Európy sa tak slovenskí ornitológovia oproti vlaňajšku posunuli zo 17. na 11. miesto, na celosvetovej úrovni medziročne "poskočili" z 58. na 50. priečku. Podľa Veselovského boli tohtoročnými najzaujímavejšími pozorovanými druhmi krakľa belasá, sokol rároh, trsteniarik tamariškový či čaplička vlasatá.

Víťaznému tímu, ktorý počas podujatia prešiel peši 30 kilometrov a ďalších 300 autom a časť svojho pozorovania vykonával v oblasti Senianskych rybníkov, sa, naopak, nepodarilo zaznamenať druhy ,,bežnejšie". ,,Nezaznamenali sme druhy, s ktorými sme rátali, napríklad svrčiaka riečneho, kulíka riečneho, dokonca nám chýbal bežne rozšírený rybárik riečny," priblížil Matej Zámečník.

,,Hoci je Slovensko malou krajinou, príroda je u nás veľmi pestrá. Podujatia, akým je Vtáčí maratón, pomáhajú upriamiť pozornosť verejnosti na ochranu prírody a na problémy, ktorým na Slovensku musí čeliť," doplnil Veselovský. Ako v tejto súvislosti uviedol Ján Dobšovič z platformy watching.sk, v dôsledku pandémie nového koronavírusu, keď ľudia začali tráviť viac času v prírode, sa zvýšil aj záujem o pozorovanie vtáctva, takzvaný birdwatching. Odzrkadliť sa to malo i na vyššom počte tohtoročných pozorovateľov, než bolo zvykom po minulé roky.

,,Tento rok je vynikajúcou správou aj to, že sa nám podarilo prepojiť slovenskú databázu Aves symfónia s celosvetovou aplikáciou eBird, čo nám pomôže najmä pri zostavovaní nového Atlasu vtáctva na Slovensku," uzavrel Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie Ochrana prírody Zaujímavosti