Preskočit na obsah

Národnú súťaž ECOidea vyhrala E. Hetešová s nápadom Kvetináč

08.04 2020, TASR

Bratislava, 7. apríla – Národnú súťaž ECOidea vyhrala Ema Hetešová s nápadom Kvetináč. TASR o tom informoval organizátor súťaže Tomáš Horváth zo sobi. eco.


Hlavnou úlohou nápadu je podľa Hetešovej to, že kvetináč je zdroj minerálnych látok, ktoré sú určené na výživu semena v procese klíčenia a na výživu samotnej vyvíjajúcej sa rastliny.

,,Výhodou je možnosť zasadiť sadenicu celú aj s kvetináčom – šetrí to čas, prácu a redukuje množstvo plastového odpadu. Môj produkt je vyrobený z čisto ekologických materiálov, ktoré sú v prírode ľahko rozložiteľné. Taktiež som chcela, aby rastline dodávali živiny, preto som zvolila riasy, ktoré dokážu udržať vodu a je v nich veľa minerálnych látok," uviedla Hetešová, ktorá zvíťazila vo voľnej kategórii. Dodala, že ako druhú možnosť volila už raz použitú zrnkovú kávu, ktorú spevnila mletými ľanovými semienkami. "Podobne ako riasy aj káva obsahuje látky, ktoré napomáhajú výžive rastlín," zhrnula Hetešová.

Cieľom súťaže bolo podľa Horvátha podporiť mladých ľudí, aby sa zamýšľali nad súčasnou produkciou vo svete a motivovať ich k využitiu vlastného potenciálu na pozitívnu zmenu v spoločnosti. V súťaži boli hodnotené najmä štyri základné aspekty - udržateľnosť produktu najmä s ohľadom na životné prostredie, jednoduchosť výroby a realizovateľnosť, uplatniteľnosť na trhu, originálnosť.

,,Plánované vyhodnotenie, ktoré sa malo konať koncom marca, sme museli pre vládne opatrenia zrušiť. S preventívnymi opatreniami plne súhlasíme. Veríme však, že nové nápady musíme podporovať vždy, v súčasnej situácii ešte viac ako predtým. Vďaka úžasným technológiám sme mohli zrealizovať online vyhodnotenie," povedal Horváth.

Ďalšími výhercami boli v kategórii módny dizajn Ema Ondrejková s nápadom ReTie a v kategórii interiérový a úžitkový dizajn Igor Hanečák s nápadom Hachai sedáky.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Inovácie