Preskočit na obsah

Najviac odpadu v rámci ,,litteringu" tvorili plastové výrobky

18.02 2021, TASR

Bratislava, 18. februára - Najviac odpadu v rámci voľne pohodeného odpadu (litteringu) vo viacerých lokalitách Slovenska tvorili plastové výrobky (27,32 percenta). Druhým najfrekventovanejším odpadom boli plechovky, ktoré tvorili 20,78 percenta a tretím boli PET fľaše (17,83 percenta). Cigaretový odpad tvoril 7,49 percenta.

Vyplynulo to z analýzy litteringu, ktorú robila organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak na jeseň minulého roka.

Spoločnosť urobila zber odpadu v obci Alekšince v okrese Nitra, na Kunovskej priehrade, v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa, v obci Rybany v okrese Bánovce nad Bebravou, Žiari nad Hronom, Detve, v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou, v Jelšovskej doline pri Dolnom Badíne, na banskom náučnom chodníku v Kvetnici, v Gemerskej Hôrke a Plešivci v okrese Rožňava a pri vodnej nádrži Bobrovec.

Na západe Slovenska dominovali v odpade rôzne druhy plastov, nasledovali PET fľaše a nápojové plechovky. Cigaretový odpad podľa Envi-Paku nedosiahol ani jedno percento z celkového množstva odpadu.

Nápojové plechovky sa najviac nachádzali vo voľne pohodenom odpade na strednom Slovensku. Na druhom mieste bol plastový odpad a nasledovali PET-nápojové obaly. Cigaretový odpad tvoril 7,9 percenta, približuje Envi-Pak.

Na východe SR tvoril z litteringu cigaretový odpad 11,12 percenta, čo bolo najviac v rámci porovnaných lokalít, tvrdí organizácia. Vyzbieralo sa tam najviac plastov, plechoviek a PET fliaš.

,,Teší nás, že je stále viac ľudí, ktorým by ani nenapadlo zanechať po sebe v prírode niečo, čo tam nepatrí. Dokonca pribúda tých, ktorí upratujú aj po tých ľahostajných. Pokiaľ však nepochopí každý jednotlivec, že odpad, ktorý v nej zanechá, budú musieť odstraňovať ešte jeho pravnúčatá, stále budeme musieť upratovať, vysvetľovať a vzdelávať," skonštatovala riaditeľka pre komunikáciu a marketing OZV Envi-Pak Katarína Kretter.

Poukazuje, že v prírode sa našli aj pneumatiky, topánky, textil, žiarovky, porcelán či hračky. Pripomína preto, že každá obec má povinnosť vybudovať a zabezpečiť pre svojich obyvateľov zberné miesto, kam môžu bezplatne odložiť odpad, ktorý nepatrí do triedeného či zmesového odpadu.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady