Preskočit na obsah

Najväčšia výmera Pralesov Slovenska je v rámci závodu Liptovský Hrádok

08.11 2021, TASR

Banská Bystrica 5. novembra – Najväčšia výmera vyhlásenej prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska je v rámci Odštepného závodu Liptovský Hrádok. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová s tým, že nasledujú závody Slovenská Ľupča s výmerou 1107 hektárov a závod Čierny Balog s 1072 hektármi. 

Pripomenula tiež, že na území Slovenska vznikli prvé rezervácie na ochranu pralesov koncom 19. storočia v snahe zachovať vzácne ukážky prírodných lesov takmer v ich nezmenenej podobe. Pri ich zrode stáli práve vtedajší kráľovskí, v súčasnosti štátni lesníci. „V neskoršom období bola sieť pralesových rezervácií budovaná najmä s cieľom výskumu prirodzeného vývoja lesov. K ich zachovaniu do súčasnosti prispeli celé generácie lesníkov i ochrancov prírody," zhrnula.

Prírodná rezervácia Pralesy Slovenska vznikne 1. decembra. Vyplýva to z nariadenia vlády, ktoré kabinet na návrh Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v stredu (3. 11.) schválil. Nariadením sa za chránené územia vyhlásia doteraz nedostatočne chránené pralesy a prírodné lesy Slovenska. Spolu to bude 76 lokalít v rôznych častiach SR. Lokality sú vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho. Celková výmera by mala byť 6462,42 hektára, vyplýva z materiálu.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody