Preskočit na obsah

Na Slovensku sa tento rok narodilo 53 mláďat sokola kobcovitého

10.08 2022, TASR

Bratislava 9. augusta – Na Slovensku sa tento rok narodilo 53 mláďat sokola kobcovitého, ktorý patrí medzi kriticky ohrozené druhy. V roku 2012 stála jeho slovenská populácia na hranici vyhynutia, keďže nebol známy žiaden hniezdiaci pár. Informovala manažérka pre komunikáciu Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) Eva Horková.

,,Zaznamenali sme najvyššiu priemernú hniezdnu úspešnosť od roku 2016. Čo sa týka celkového počtu mláďat, ide po roku 2019 (73 mláďat) o druhú najúspešnejšiu sezónu od roku 2004, odkedy sa evidujú výsledky systematického monitoringu," uviedol Jozef Chavko z RPS. Upozornil, že čísla dokumentujú fakt, že jeden dobrý rok ešte neznamená výhru, keďže v roku 2020 a 2021 vyletelo 35 a 19 mláďat. ,,Smerodajný je viacročný trend a nevyhnutné sú systematické, odborné opatrenia s dlhodobým efektom," doplnil.

Stabilná populácia s pravidelným hniezdením sa eviduje len v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia. ,,Neznamená to, že inde druh nemôže hniezdiť, ojedinelé hniezdenia však môžu uniknúť pozornosti," podotkol Roman Slobodník z RPS s tým, že v minulosti mali napríklad zaznamenané hniezdenie jedného páru v okolí Trnavy.

Avizoval, že v rámci projektu LIFE Steppe on border majú na území CHVÚ pribudnúť nové hniezdne príležitosti v podobe búdok a približne 3000 nových stromov či kríkov. ,,V CHVÚ Sysľovské polia považujeme za zásadnú premenu 112 hektárov intenzívne využívanej ornej pôdy na trávne porasty," vysvetlil.

Problémov tam býva aj vyrušovanie hniezdiaceho, zimujúceho či odpočívajúceho vtáctva a vyžaduje si podľa Chavka dôsledné riešenie. ,,Medzi podstatné témy patrí v tejto lokalite otázka návštevnosti a (ne)rešpektovanie usmernení z dôvodu ochrany predovšetkým sokola kobcovitého a dropa veľkého, ktorí pravidelne hniezdia jedine tu," zhrnul.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody