Preskočit na obsah

Na Slovensku pribudne 20 nových alebo revitalizovaných zelených miest

02.03 2021, TASR

Banská Bystrica, 1. marca – Na Slovensku do konca októbra pribudne 20 nových alebo revitalizovaných zelených miest. Vysádzanie stromov a zelene zafinancuje grant v celkovej výške 60 000 eur, ktorý si rozdelia víťazi 15. ročníka grantového programu banskobystrickej nadácie Ekopolis Zelené oázy. 

Kompletný zoznam podporených projektov možno nájsť na www.ekopolis.sk a www.oazy.sk. TASR o tom v pondelok informovala Ľubica Štúberová z nadácie.

Medzi víťazné projekty patrí napríklad výsadba ovocnej aleje pri obci Zálesie, premena opusteného priestoru Budy v centre Žiaru nad Hronom na malé ekocentrum pre verejnosť, ale tiež výsadba aleje zo 120 drevín na turistických trasách v okolí obce Kladzany.

,,Celkovo 166 žiadostí, 12 víťazov určených porotou a osem projektov vybraných verejným hlasovaním, na ktorom sa zúčastnilo rekordných vyše 37 200 ľudí. To sú aktuálne čísla grantového programu Zelené oázy. Odborná komisia vybrala zo všetkých projektov dvanásť, ktoré získali priamu podporu. Ďalších 28 najlepších projektov, rozdelených podľa regiónov Slovenska, súťažilo o podporu vo verejnom hlasovaní. Grant dostali projekty, ktoré v krajoch získali najvyšší počet hlasov," priblížila Štúberová.

,,Vysádzať stromy a prispieť k podpore lokálnej biodiverzity, udržateľnosti vody v krajine či k iným zeleným opatreniam sú hlavným cieľom programu Zelené oázy," dodala.

Nadácia Ekopolis a Slovnaft prostredníctvom tohto programu už 15 rokov systematicky podporujú tvorbu zelených miest a komunitnú spoluprácu.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP