Preskočit na obsah

Na Slovensku opäť zhasnú svetlá, Hodina Zeme upozorní na zmenu klímy

07.03 2017, TASR

,,Hodina Zeme aj tento rok pripomenie zodpovednosť firiem a jednotlivcov za budúcnosť planéty. Radi by sme vyzvali mestá, obce, inštitúcie, školy a jednotlivcov, aby podporili projekt symbolickým zhasnutím svetiel počas Hodiny Zeme a poukázali, že im problémy súvisiace so zmenou klímy nie sú ľahostajné," priblížil Jaroslav Merc, koordinátor projektu za Slovensko.

V sobotu 25. marca o 20.30 h symbolicky na hodinu zhasnú svetlá. V minulosti akciu podporili napríklad pyramídy v Gíze, parížska Eiffelova veža či rímske Koloseum. K iniciatíve sa dlhodobo pripájajú aj slovenské mestá, v Bratislave sa tak opäť zhasnú dominantné pamiatky.

,,Cieľom projektu je upozorniť na problémy, ktoré súvisia so zmenou klímy a ohrozujú našu planétu. Radi by sme vyzvali mestá, obce, inštitúcie, školy a jednotlivcov, aby podporili projekt symbolickým zhasnutím svetiel počas Hodiny Zeme a poukázali, že im problémy súvisiace so zmenou klímy nie sú ľahostajné," priblížil Jaroslav Merc, koordinátor projektu za Slovensko.

Do projektu sa môžu zapojiť jednotlivci, mestá a obce, pamiatky, organizácie či školy, a to vyplnením registračného formulára na stránke http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk. Možno tam nájsť aj zoznam zapojených inštitúcií. Projekt sa dá podporiť aj zmenou profilovej fotografie na sociálnych sieťach (www.earthhour.org/changeprofile), prípadne zdieľaním odkazov s hashtagom "#changeclimatechange".

Hodina Zeme je podľa environmentalistky viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. ,,Je to o podpore myšlienky ohľaduplného správania k našej planéte. Je to jedna z príležitostí, kedy sa každý z nás môže zamyslieť, ako zmeniť svoje konanie v každodennom živote, aby sme životné prostredie zaťažovali čo najmenej," uviedla zástupkyňa WWF Slovensko Helena Čárska.

Aj keď sú klimatické zmeny viac-menej cyklický jav, vždy boli podmienené prirodzenými faktormi. Za súčasnými zmenami klímy a otepľovaním je však vo veľkej miere človek. ,,Vedci sa zhodli na tom, že takýto vývoj je do značnej miery ovplyvnený ľudskou činnosťou, najmä zrýchľujúcou sa emisiou skleníkových plynov do atmosféry. Preto sa začalo hlasnejšie hovoriť o potrebe redukcie vplyvu človeka na klimatický systém Zeme, predovšetkým o znížení emisií skleníkových plynov do atmosféry a o šetrnejšom využívaní krajiny," povedal klimatológ, profesor Milan Lapin z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wide Fund for Nature), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vytvorenie budúcnosti, v ktorej ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Na projekte od roku 2011 participujú členovia Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov. Od roku 2016 je partnerom kampane aj WWF Slovensko.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni