Preskočit na obsah

Na prevenciu zosuvov svahov by malo ísť 37,8 milióna eur

18.11 2020, TASR

Bratislava, 16. novembra - Na prevenciu a manažment zosuvov svahov a pôdy by malo ísť 37,8 miliónov eur od roku 2021 do 2029. Envirorezort eviduje viac ako 100 havarijných zosuvov svahu, kde je riziko ohrozenia zdravia, životov, majetku a škody na životnom prostredí. 

Vyplýva to z programu prevencie a manažmentu zosuvných rizík (2021 - 2029), ktoré ministerstvo životného prostredia predložilo do pripomienkového konania. Program určuje pri zosuvných rizikách ich lepšiu prevenciu, identifikáciu, registráciu a inžinierskogeologické mapovanie svahových deformácií, ich sanáciu a monitoring.

Ministerstvo predpokladá, že na riešenie zosuvov využije fondy Európskej únie (EÚ). Z operačného programu Kvalita životného prostredia by malo ísť 9,84 milióna eur. Ako možné zdroje, 23 miliónov, sa uvádzajú financie z operačného programu Slovensko. Zo štátneho rozpočtu má ísť 3,06 milióna eur a z Envirofondu 1,89 milióna eur.

,,Bez poskytnutia finančných prostriedkov z fondov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu nebude možné realizovať opatrenia navrhnuté v tomto programe," konštatuje ministerstvo v materiáli.

K zhoršeniu situácie svahov významne prispelo daždivé počasie v roku 2020. Opakované silné zrážky v letných mesiacov a desať dní trvajúce zrážky v októbri spôsobili povodne a aktivizáciu svahových pohybov v mnohých obciach, konštatuje envirorezort.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy Pôda Rezort MŽP SR