Preskočit na obsah

Na Muránskej planine sa podarilo zachrániť 17 syslích mláďat

03.06 2016, TASR

Na najväčšom známom slovenskom sysľovisku na Muránskej planine sa podarilo minulý týždeň zachrániť 17 mláďat vzácnych sysľov pasienkových. Mláďatá vyplavilo z nôr po prietrži mračien. Pomohli im ochranári, zobrali si ich domov, vysušili a nakŕmili.


,,Keď sme prišli na lokalitu, bolo nám do plaču. Mláďatká sysľov boli zo svojich domovov doslova vyplavené, ležali na zemi a vyzerali ako mŕtve," priblížil Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. Na sysľovivsko ich vrátili na druhý deň. ,,Okamžite sa vytratili do nôr – každé z nich presne našlo svoj domov. Spolu sa nám tak podarilo zachrániť 17 sysľov," doplnil.

Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných európskych krajinách veľmi vzácny. ,,Kedysi bol bežným druhom pasienkov, vyskytuje sa v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. V dôsledku zmeny hospodárenia v našej krajine z mnohých lokalít vymizol," uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. V projekte LIFE Energia sa v súčasnosti obnovujú dve sysľoviská v Chránenom vtáčom území Slovenský kras.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody