Na dolnom Žitnom ostrove sa vysádzali duby a obnovovali biokoridory

20.11 2019, TASR

Bratislava, 19. novembra - V poľnohospodárskej krajine na dolnom Žitnom ostrove vysádzalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) duby. Obnovovalo tiež biokoridory a vetrolamy. TASR o tom informovala Žofia Filagová z BROZ.


Miestne rodiny vysadili na pasienkoch skupiny rodinných dubov. Ako povedala Filagová, pasienky má združenie vo svojom vlastníctve, tým im môže zabezpečiť dlhodobú ochranu. ,,Pod svoj rodinný dub si každá rodina zakopala aj odkaz pre budúce generácie. Vďaka dostatku slnečného svetla dokážu takéto pasienkové duby narásť do impozantných rozmerov. Dúfame, že niektoré z vysadených dubov budú skrášľovať tunajšiu krajinu aj o 300 rokov," povedala Filagová.

S výsadbou stromov v tejto oblasti sa začalo už v roku 2016. ,,Naše prírodné cesty sa v krajine prepájajú s inými. Aj obec Bodzianske Lúky vysadila vo svojom katastri viac ako štyri kilometre biokoridorov do rekordnej výsadby stromov v roku 2017, keď bolo za jeden deň vysadených až 1000 stromov," hovorí Katarína Vajliková zo Strediska environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia (SEV SAŽP) Dropie.

Dobrovoľníci vysadili posledné stovky metrov prírodných ciest. Zavŕšili tak cieľ obnoviť zelenú sieť biokoridorov o desať kilometrov, ako poznamenala Filagová.

,,V niekdajšej krajine žitnoostrovských gazdovských usadlostí boli lúky a pasienky spolu so všadeprítomnou vodou prevládajúcim prvkom. Biokoridory slúžia ako prírodné cesty pre voľne žijúce živočíchy," vysvetľuje Filagová.

Akcia bola organizovaná v rámci projektu LIFE Ostrovné Lúky, ktorého cieľom je obnova potravných a hniezdnych biotopov vtákov.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti