Preskočit na obsah

Ministerstvo životného prostredia SR vníma protipožiarne lesné cesty ako problémové

14.02 2023, TASR

Bratislava 13. februára – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vníma sieť protipožiarnych lesných ciest ako problémovú. V minulosti totiž často neslúžili na presun hasičskej techniky, ale skôr na zvážanie vyťaženého dreva z lesa. Zreformované národné parky budú k protipožiarnym lesným cestám pristupovať inak.

,,Taktiež sa možno domnievať, že protipožiarne lesné cesty tak paradoxne pomáhali zvyšovať riziko vzniku lesných požiarov, pretože úbytok stromov v lesoch napomáha zvýšenému vysušovaniu lesnej pôdy a porastov, ktoré sú tak v období sucha náchylnejšie na vznietenie," skonštatovalo ministerstvo.

Poukazuje pritom na údaje Štátnej ochrany prírody SR, podľa ktorých vzrástla ťažba dreva v národných parkoch v rokoch 2016 až 2019 z 220.000 kubických metrov dreva na 850.000 kubických metrov dreva ročne. ,,Na zvážanie dreva z národných parkov boli pritom často využívané práve protipožiarne lesné cesty," tvrdí MŽP.

Ekologickí aktivisti v období okolo roku 2009 upozorňovali na zneužívanie označovania lesných ciest za protipožiarne s cieľom čerpania eurofondov. Mnohé obyčajné lesné cesty tak boli podľa MŽP umelo označované za protipožiarne. ,,V praxi boli zaznamenané aj prípady, keď po lesnej ceste označenej za protipožiarnu nedokázala v prípade lesného požiaru prejsť hasičská technika," uviedlo s tým, že niektoré požiare v lesoch vznikli v súvislosti s nevhodne zvolenými postupmi pri lesnej ťažbe.

Budovanie protipožiarnych lesných ciest je momentálne predmetom stavebného konania, ktoré vedú odbory výstavby a bytovej politiky na okresných úradoch. V zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie takáto činnosť nie je predmetom zisťovacieho konania alebo povinného hodnotenia, priblížil envirorezort. Môže to tak byť iba v prípade, ak by sa kategorizovali ako cesty prvej alebo druhej triedy.

,,Ak by štátny orgán ochrany prírody a krajiny vydal stanovisko k projektu protipožiarnej lesnej cesty, podľa ktorého táto činnosť môže mať významný vplyv na územie sústavy chránených území, projekt by bol predmetom povinného hodnotenia," uviedlo MŽP. Doplnilo, že v ostatných prípadoch projekty protipožiarnych lesných nepodliehajú procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody Rezort MŽP SR