MŽP podporuje maximálne možné zníženie emisií skleníkových plynov

14.10 2020, TASR

Bratislava, 13. októbra - Envirorezort podporuje maximálne možné zníženie emisií skleníkových plynov. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Reagoval tak na to, že Európsky parlament (EP) schválil zníženie emisií do roku 2030 o 60 %. Európska komisia ich navrhla zredukovať o 55 %.

,,Ide o čerstvý návrh a momentálne analyzujeme jeho dosahy, keďže ide o prierezovú tému, aj s rezortmi hospodárstva, zahraničných vecí či Stálym zastúpením SR pri Európskej únii (EÚ)," tvrdí odbor komunikácie.

Redukcia emisií minimálne o 55 % do roku 2030 by si podľa envirorezortu vyžadovala opatrenia v energetike, priemyselných emisiách, sektore využívania pôdy, lesnom hospodárstve, poľnohospodárstve, sektore odpadov či doprave. ,,Navyše, podstatnú rolu pri podobnej zelenej transformácií bude musieť zohrať aj obyvateľstvo, ktoré by malo preferovať také produkty a služby, ktoré prispejú k dlhodobej udržateľnosti, pričom by však nemalo prísť k zníženiu kvality jeho života," uvádza ministerstvo.

Envirorezort spolupracuje aj so Stálym zastúpením SR pri EÚ a podieľa sa na tvorbe klimatického predpisu. Ministerskí zástupcovia rokujú aj o dostatočnom objeme financií na nízkouhlíkovú transformáciu SR, priblížil odbor komunikácie. Dodáva, že finálne rozhodnutie okolo číselnej hodnoty cieľa 2030 by malo padnúť do konca tohto roka na Európskej rade. Od neho sa potom bude odvíjať aj príprava slovenského zákona o klíme. ,,Môžeme potvrdiť, že ho pripravíme tak, aby reflektoval spoločné ciele EÚ rovnako ako naše národné ciele v oblasti klímy," deklaruje MŽP SR.

Doterajším cieľom EÚ bolo znížiť emisie oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 % v porovnaní s rokom 1990. Európska komisia však v upravenom návrhu klimatického nariadenia predložila ambicióznejší cieľ - zníženie emisií minimálne o 55 %. Poslanci EP však navrhli redukciu emisií do roku 2030 až o 60 %.

Parlament je pripravený začať rokovania o konečnej podobe novej právnej úpravy s členskými štátmi. Rada EÚ (ministri členských krajín) sa však najskôr musí dohodnúť na svojej spoločnej vyjednávacej pozícii.

Poslanci vyzvali všetky krajiny EÚ, aby podporili ciele dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a aby zadefinovali ambicióznejšie ciele znižovania skleníkových emisií na roky 2030 - 2040.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Rezort MŽP SR