Preskočit na obsah

Minuloročné sucho sa výrazne prejavilo na zdravotnom stave lesov

19.09 2023, TASR

Bratislava 18. septembra – Minuloročné sucho sa výrazne prejavilo na zdravotnom stave a kondícii lesov. Najhoršie sú na tom smrekové lesy na strednom Slovensku. Horšia situácia s odumieraním stromov sa objavuje v nižších vegetačných stupňoch v pohoriach západného Slovenska. Uviedol Jaroslav Vido z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

,,Po naštartovaní vegetačnej sezóny 2023 sa objavilo viacero problémov. Asi najvýraznejšie sa podľa oblasti nášho výskumu javia problémy s výrazným postupujúcim zhoršovaním zdravotného stavu a prežívania smrekových lesov na strednom Slovensku," povedal Vido.

K razantnejšiemu nástupu odumierania a rozpadu smrekových lesov došlo v polohách od 800 do 1000 metrov nad morom. Ide najmä o oblasť Veporských vrchov. ,,V oblasti Západných Tatier v nadmorských výškach nad 1500 metrov nad morom, ktoré sú rozhodne prirodzeným bioklimatickým areálom a vegetačným stupňom smreka obyčajného, postupuje jeho odumieranie," skonštatoval Vido. V tomto prípade nepomohlo ani to, že zima bola na území severného, respektíve severozápadného Slovenska relatívne dobre zrážkovo zásobená.

Poukázal, že napriek relatívne vlhkej jari sa sucho naplno prejavilo tohtoročnom júni a júli. ,,Celkovo môžeme konštatovať, že z poveternostného hľadiska sa situácia so suchom síce stabilizovala, ale zdá sa, že niektoré lesné spoločenstvá, najmä na exponovaných lokalitách, sa dostali do stavu tesne pred vyčerpaním vnútorných ekologických rezerv a ich ďalší osud je neistý," povedal Vido.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zmena klímy