M. Wiezik na pôde EP upozornil na zlú situáciu v karpatských lesoch

26.09 2019, TASR

Brusel/Bratislava, 25. septembra - Na výrazné odlesňovanie, ničenie lesných biotopov a zánik populácii chránených druhov v karpatských lesoch upozornil v stredu na konferencii na pôde Európskeho parlamentu (EP) slovenský europoslanec Michal Wiezik (Spolu).


Wiezik bol hostiteľom konferencie o lesoch Európy s názvom Lesy v obliehaní (Forest Under Siege). Podľa jeho vyjadrenia pre TASR názov podujatia poukazuje na zlú situáciu v tejto oblasti aj na príklade karpatských lesov, kde v súčasnosti dochádza k výraznému odlesňovaniu, ničeniu lesných biotopov a zániku populácii chránených druhov.

,,Obzvlášť kritická je skutočnosť, že intenzívna lesná ťažba sa dotýka aj národných parkov a rozsiahlych pralesných oblastí, ktoré sa v Európe zachovali lokálne už len v Karpatoch. Kvôli krátkodobému zisku z predaja dreva tak strácame najhodnotnejšie lesné spoločenstvá, rovnako ako možnosť efektívneho boja s klimatickou krízou a stratou biodiverzity," opísal situáciu poslanec.

V rámci prezentácií na konferencii vystúpili nielen europoslanci, ale aj zástupcovia ochranárskych organizácií EuroNatur, Agent Green a ClientEarth. Európsku komisiu zastupoval generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre klímu Humberto Delgado Rosa.

Podľa slovenského europoslanca išlo o úvodné podujatie, ktoré vzhľadom na aktuálnosť témy lesov bude mať aj na pôde EP skoré pokračovanie.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody