Ludovika Energy opäť žiada o prieskumné územie na Jahodnej

26.06 2017, TASR

Firma Ludovika Energy opätovne žiada rezort životného prostredia o určenie prieskumného územia v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach. Tentoraz má ísť o prieskum nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy.


Košickí ochranári vyzývajú samosprávy, aby sa zapojili ako účastníci do predmetného konania a zaujali v ňom nesúhlasné stanovisko. Plocha navrhovaného prieskumného územia Kamenné podľa ekoaktivistov zahŕňa celé chránené ložiskové územie urán-molybdénových rúd a je totožná s predchádzajúcim návrhom firmy oficiálne deklarovaným na ,,vzácne zeminy", ktorý bol vo februári tohto roku zamietnutý rozhodnutím ministra životného prostredia na základe nesúhlasu samospráv.

,,Fakt, že ide len o formálnu úpravu predošlého návrhu, priznala aj samotná Ludovika v žiadosti o vyjadrenie ku geologickému zámeru adresovanej Okresnému úradu Košice. Účelom tejto formálnej úpravy je zjavne snaha firmy obísť dotknuté obce a kraj, ktorým geologický zákon explicitne zakladá účasť v konaní len v prípade prieskumu rádioaktívnych nerastov," uviedol predseda základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) Košice 2013 Ladislav Rovinský. Konečným cieľom firmy podľa neho naďalej zostáva ťažba a spracovanie uránu. Poukazuje pritom, že Ludovika Energy sa s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR stále súdi o predchádzajúce prieskumné územie Čermeľ - Jahodná na urán-molybdénové rudy, ktorého platnosť vypršala v apríli 2015.

Na zabránenie ťažby a spracovaniu rádioaktívnych nerastov v Košiciach je podľa ochranárov nevyhnutné, aby si dotknuté samosprávy aj teraz aktívne uplatnili svoje právo byť účastníkmi predmetného konania a zaujali v ňom nesúhlasné stanovisko. ,,Keďže podľa našich informácií tak doposiaľ urobila len obec Košická Belá, v utorok 20. júna sme vyzvali predstaviteľov zostávajúcich samospráv – starostu mestskej časti Košice-Sever Mariána Gaja, primátora mesta Košice Richarda Rašiho a predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu, aby sa do konania prihlásili tiež," uviedol Rovinský.

Hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák dnes pre TASR potvrdil, že rezort sa žiadosťou Ludovika Energy zaoberá. ,,Rozhodnutie ešte nepadlo, no bude plne v súlade s platnou legislatívou," konštatoval.

Envirorezort je v dvoch súdnych sporoch s danou firmou. V oboch prípadoch ide o zamietnutie predĺženia platnosti prieskumného územia. V prípade lokality Čermeľ - Jahodná vydal Krajský súd v Bratislave rozsudok, ktorým žalobu spoločnosti v celom rozsahu zamietol. Spoločnosť sa odvolala a v súčasnosti sa čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Druhý spor sa týka prieskumného územia Spišská Nová Ves.

Ťažba uránu a rádioaktívnych nerastov je v zmysle novely geologického zákona z roku 2014 na Slovensku zakázaná, možná je iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí. Podľa Rovinského platná legislatíva v tejto oblasti ešte ,,stále nie je dostatočná na to, aby prinútila uránovú firmu definitívne sa vzdať svojho zámeru na ťažbu v Košiciach".

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Geológia