Liptovskí starostovia bilancujú škody po povodni

15.11 2019, TASR

Liptovské Kľačany, 14. novembra – Starostovia z okresu Liptovský Mikuláš bilancujú škody po stredajšej (13. 11.) povodni. Pasovať sa budú najmä s podmytými cestami či poškodenými korytami tokov.


V Liptovských Kľačanoch mali povodeň aj v roku 2017, podľa starostu Jána Hollého však ani zďaleka nebola v takom meradle, ako teraz. Miestni pamätníci hovoria, že niečo podobné sa naposledy udialo okolo roku 1959.

,,Tretí stupeň povodňovej aktivity sme vyhlásili v stredu ráno. Po intenzívnych nočných dažďoch sa zdvihla hladina miestneho potoka Kľačianky, na viacerých miestach sa vybrežila. Najskôr to bolo na južnej strane obce, kde zatopilo niekoľko rodinných domov. Voda devastovala lesné cesty aj obecné komunikácie," opísal starosta pre TASR.

Kľačanci teda vystavali hrádzu, aby prehradili vybrežený potok a vrátili ho naspäť do koryta, čím uchránili povrchové územie. Materiál na stavbu poskytli z miestneho kameňolomu. Spodná voda však prenikala do pivníc, odčerpávať ju museli za pomoci dobrovoľných hasičov. Keď potok vrátili do pôvodného koryta, problémy nastali v strednej aj dolnej časti obce.

,,Dnes máme druhý povodňový stupeň. Bilancujeme škody, hľadáme riešenia, aby sme sanovali poškodené cesty a čerpáme vodu z pivníc. Poškodené sú lesná i obecná komunikácia na vstupe do doliny, na dvoch miestach ju podmylo. Porušený je i potok, ktorý tečie cez obec. Ďalšie škody sú vplyvom naplavenín. Vytopilo asi 15 domov," konkretizoval Hollý. Celkový sumár škôd by mohli mať pripravený na budúci týždeň.

Podobná situácia bola v susednej obci Ľubeľa. I tu starosta Erik Gemzický vyhlásil tretí povodňový stupeň. Voda vyplavila 30 metrov miestnej komunikácie, v jednej časti obce museli prehlbovať kanál, odtrhol sa aj breh potoka. ,,Škody majú aj niektorí obyvatelia, týka sa to najmä vytopených pivníc, záhrad a dvorov rodinných domov. Postihnutých je 15 až 17 domov. Škody vyčíslime v najbližších dňoch, keď sa začnú ďalšie práce na ich odstraňovaní," povedal Gemzický.

Hladina miestneho potoka podľa ľubeľského starostu pomaly klesá. ,,Chcem vyzdvihnúť veľkú pomoc našich dobrovoľných hasičov, ktorí zasahovali 24 hodín, a tiež ochotu obyvateľov. Tretí povodňový stupeň sme odhlásili ešte včera večer, momentálne sme v druhom stupni. Nakoľko aktuálne neprší, čakáme, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej," uviedol.

Hasiči v Žilinskom kraji zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciu od stredy rána do štvrtka celkom 19-krát. Zabezpečovali vodné toky a stavali protipovodňové bariéry, odčerpávali vodu a odstraňovali spadnuté stromy. Celkovo zasahovalo 47 profesionálnych, 96 dobrovoľných hasičov a bolo nasadených 52 kusov hasičskej techniky.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy