Preskočit na obsah

LED vianočné osvetlenie je lepšie pre životné prostredie

21.12 2022, TASR

Bratislava 20. decembra – LED vianočné osvetlenie ušetrí peniaze o 80 percent a je lepšie pre životné prostredie. Uviedla koordinátorka energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Barbara Bagiová. Zároveň upozorňuje, že osvetlenie prispieva k svetelnému smogu, preto ho treba zhasínať čo najčastejšie.

V prípade stromčeka Bagiová hovorí, že živý stromček bude vždy ekologickejší. Umelé stromčeky sú vyrobené z PVC a je ich potom náročné recyklovať. Skončia potom na skládkach, kde znečisťujú životné prostredie. ,,Živý stromček, samozrejme, nie je úplne dokonalý, pretože pri ich pestovaní môžu využívať aj chemické pesticídy. Tie sú nebezpečné pre prírodu, zvieratá v nej, ale aj pre ľudí, ktorým sa takýto stromček dostane do domácnosti," podotkla.

Ideálne je podľa Bagiovej zakúpiť vianočný stromček z lesnej škôlky, stromček v kvetináči alebo čečinu. Takýto stromček môže vydržať dlhšie. ,,Fantázia však ponúka ďalšie možnosti, ako je napríklad výroba netradičných stromčekov z drevených rebríkov, konárov stromov, starých kníh, kartónu alebo iných ekologických materiálov," povedala Bagiová. Dodala, že najlepšou voľbou je stromček, ktorý už máme, a teda nekupovať nový.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady Ochrana prírody