Preskočit na obsah

ISOH neznížil administratívnu záťaž, zhodli sa na tom OZV

03.02 2021, TASR

Bratislava, 2. februára - Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) neznížil administratívnu záťaž. Viacnásobne tiež zbiera údaje, ktoré sú duplicitné napríklad s obchodným registrom. Skonštatovali to organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR reagovalo, že ISOH nefunguje tak, ako má, a ,,tento stav bude mať trestnoprávne dôsledky".

,,Informačný systém by mal uľahčiť prácu, znížiť administratívnu záťaž a sprehľadniť informácie. Tieto benefity ISOH v tejto chvíli neprináša," uviedol pre TASR riaditeľ OZV Natur-Pack Michal Sebíň. Približuje, že ISOH neposkytuje registráciu výrobcov, ohlasovanie zmien v ich údajoch alebo rušenie registrácií.

,,Jedinou možnosťou ako elektronicky zabezpečiť registráciu výrobcov je vyplnenie formulára cez portál slovensko.sk. Pre organizáciu zodpovednosti výrobcov, ktorá zastupuje veľký počet výrobcov, tento prístup neumožňuje realizovať hromadné importy," hovorí Sebíň s tým, že sa im tak aktuálne zvyšuje administratívna záťaž.

Ostatné činnosti, ako sú časté zmeny v údajoch výrobcov alebo rušenie registrácií, robí Natur-Pack tak ako doteraz v papierovej forme. Riaditeľka pre komunikáciu a marketing OZV Envi-Pak Katarína Kretter poukazuje na veľké rezervy ISOH vo viacnásobnom zbere údajov, ktorými inštitúcie verejnej správy v súčasnosti disponujú, napríklad údaje z obchodného registra.

Ak majú byť dáta v ISOH kvalitné, je podľa Kretter nevyhnutné umožniť priebežný a jednoduchý prenos dát medzi systémami v pozadí. ,,Znižovanie administratívnej záťaže by malo byť cieľom v rámci všetkých účelov ISOH – tvorby registrov, evidencii vzniku a spracovania odpadov, ako aj v elektronizácii úkonov štátnej správy," povedala Kretter pre TASR.

MŽP pripomína, že ISOH bol pripravený za predchádzajúcej vlády, má plno chýb a nezrovnalostí. Registrácia sa má v zmysle zákona o e-Governmente vykonávať elektronicky. Na tento účel bol vytvorený elektronický formulár, publikovaný 1. januára 2019 na webovej stránke www.slovensko.sk aj na stránke www.isoh.gov.sk, vysvetľuje rezort.

Tvrdí, že excelovská tabuľka vznikla na základe požiadaviek OZV. ,,Argumentovali veľkým množstvom klientov a nemožnosťou vykonať registráciu prostredníctvom elektronického formulára. Ministerstvo preto po dohode s dodávateľom pristúpilo k pomôcke vo forme excelu, aby si OZV a tretie osoby dokázali splniť uvedenú povinnosť," uviedol odbor komunikácie MŽP.

Do ISOH sa musí zaregistrovať každý výrobca vyhradeného výrobku, a to ešte pred uvedením výrobku na trh. Povinnosť registrácie vyplýva z európskych smerníc. Prednedávnom ministerstvo na svojej webovej stránke zverejnilo zmenu termínu na registráciu výrobcov do ISOH. Do systému sa budú vkladať dáta od spoločností, ktoré s odpadmi nakladajú. Bude sa vedieť kto, odkiaľ, koľko odpadu zobral a ako s ním naložil. Cieľom ISOH je zníženie administratívnej záťaže subjektov, ktoré spracúvajú odpad.

Viac informácií: Informačný systém odpadového hospodárstva

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Informačné a monitorovacie systémy Odpady Rezort MŽP SR