Hniezdenie vtáctva je v plnom prúde, v mestách sa nájde aj 50 druhov

15.04 2019, TASR

Bratislava, 13. apríla - Hniezdenie vtáctva v slovenských mestách je podľa odborníkov z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) v plnom prúde, a preto je aj častejšie počuť ich spev.


,,Výrazný je spev sýkorky veľkej i belasej, drozda čierneho, krákanie vrán, húkanie sov, hrkútanie hrdličky záhradnej či holuba hrivnáka, čvirikanie vrabcov," opisuje Roman Slobodník z RPS. Pravidelne podľa neho na Slovensku hniezdi asi 50 vtáčích druhov.

Odborník priznáva, že niektoré druhy sa u ľudí netešia obľube. ,,Pomerne často sa nás ľudia pýtajú na straky či vrany, nezriedka sa im zdajú agresívne, keď lietajú veľmi blízko človeka alebo venčených psov. V takýchto situáciách majú pravdepodobne hniezdo tam, kde sa pohybujeme. Ak odídeme, nebudú nás nasledovať," radí Slobodník.

Tento rok o niečo viac ľudí upozornilo ochranárov na húkanie sov. ,,Ide najčastejšie o myšiarku ušatú. Sama si hniezdo nepostaví, zapáči sa jej v stavbe vrany alebo straky pod našimi oknami. Najviac zhovievavosti ocení v čase výchovy mláďat, ktoré sa hlasným pískaním dožadujú potravy," vysvetľuje Lucia Deutschová z RPS.

Podobne veľa trpezlivosti podľa jej slov počas hniezdenia potrebuje aj sokol myšiar, ktorý je známy typickým škriekaním. V minulom ľudia nahlásili 65 jeho hniezd v 19 mestách a obciach. ,,Vďaka týmto informáciám môžeme realizovať adopcie opustených mláďat, pomôcť pri ochrane nestabilných hniezd, respektíve inštalácii búdok, dlhodobo sledovať trend populácie, či zlepšovať vzťah ľudí k sokolím susedom," hovorí Deutschová a vyzýva verejnosť, aby hniezda nahlasovala aj tento rok.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Ochrana prírody