Preskočit na obsah

Históriu ochrany prírody na Slovensku pripomenie podujatie v L. Mikuláši

23.04 2019, TASR

Liptovský Mikuláš, 19. apríla - Históriu a formovanie ochrany prírody na Slovensku v období prvej Československej republiky priblíži budúcotýždňové podujatie v múzeu jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.


Čítanie z archívu a knižnice sa uskutoční v stredu 24. apríla o 16. h v rámci cyklu podujatí Ministerstva životného prostredia SR venovaných 100. výročiu štátnej ochrany prírody na Slovensku. TASR o tom informovala riaditeľka múzea Dana Šubová.

Návštevníci sa dozvedia o vzniku verejno-správnych orgánov tohto obdobia, ktoré sa stali základom spoločného inštitucionálneho zabezpečenia ochrany pamiatok a ochrany prírody. „Predovšetkým to boli Ministerstvo školstva a národnej osvety v Prahe, ktoré malo vo svojej kompetencii v Sekcii národnej osvety aj ochranu pamiatok vrátane ochrany prírody. Tiež samostatný slovenský úrad – Vládny komisariát na zachovanie umeleckých pamiatok na Slovensku založený v roku 1919, ktorý v roku 1922 pretvorili na Štátny referát na ochranu pamiatok na Slovensku,“ priblížila Eva Mauritzová z múzea.

Doplnila, že čítaním úryvkov z archívnych dokumentov a ukážkou dobovej literatúry predstavia aj činnosť významných českých a slovenských osobností ochrany prírody vrátane konzervátorov prírodných pamiatok z medzivojnového obdobia.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni