Preskočit na obsah

Demänovskú Dolinu čaká výsadba drevín a čistenie

14.05 2021, TASR

Demänovská Dolina, 13. mája – Demänovská Dolina sa zapojí do Európskeho zeleného týždňa, v obci sa v najbližších dňoch uskutoční čistenie a výsadba nových drevín. S aktivitami začínajú skôr, aby návštevníci, ktorých príchod sa očakáva s uvoľňovaním pandemických opatrení, prišli do upravenejšieho prostredia. Samospráva o tom informuje na oficiálnej webovej stránke.

,,Začali sme čistením ciest a chodníkov od inertného posypového materiálu. Uplynulú zimu sa ho pre pandemickú situáciu použilo až o 80 ton menej, čo nie je pre ochranu životného prostredia zanedbateľné. Prvé dva májové víkendy obyvatelia obce čistili okolie svojich obydlí," napísala obec na webe.

Na piatok (14. 5.) obec v spolupráci so Základnou a materskou školou na Demänovskej ulici v Liptovskom Mikuláši organizujú v rámci environmentálnej výchovy čistenie doliny. Pod záštitou občianskeho združenia (OZ) Stráž prírody Liptov je pre deti pripravená krátka environmentálna prednáška na tému odpady a ich vplyv na životné prostredie.

V sobotu (15. 5.) budú v aktivitách zeleného týždňa pokračovať výsadbou aleje na záchytnom parkovisku pred Demänovskou dolinou. Aleja bude oddeľovať hlavnú cestu od záchytného parkoviska. "Výsadbu povolil Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši, vyjadrili sa k nej aj Štátna ochrana prírody SR a Slovenská správa ciest. Výsadbu vrátane druhov drevín navrhla odborne spôsobilá osoba – dendrológ," priblížila samospráva. V pláne je vysadiť približne 80 kusov rôznych zmiešaných drevín, napríklad brezu, smrek, hrušku, jarabinu či borovicu.

Obec bude počas letnej sezóny pokračovať s úpravami a čistením verejných priestranstiev, údržbou turistických chodníkov, opravou obecného mobiliáru či osádzaním edukačných tabúľ na tému ochrany životného prostredia a prírody.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP