Bojovníčku proti pezinskej skládke Z. Čaputovú prijali v Bielom dome

21.04 2016, TASR

Slovenskú aktivistku a právničku Zuzanu Čaputovú, ktorej tento týždeň udelili v San Franciscu Goldmanovu environmentálnu cenu, prijali v Bielom dome. Stretla sa tam s ministerkou vnútra zodpovednou za oblasť ochrany prírody Sally Jewellovou, ako aj s troma poradcami amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten bol služobne odcestovaný.


Vo štvrtok (21.4.) ju čaká prijatie v Kongrese. V Bielom dome hovorila o význame advokačných mimovládnych organizácií. ,,Nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. V USA majú mimovládky iné a silnejšie postavenie, ako je tradícia u nás. Ich význam rastie v čase krízy, či už ekonomickej, alebo migračnej. Sú dôležité pri obhajobe individuálnych práv v jednotlivých kauzách, ako bola naša pezinská skládka," priblížila pre TASR Čaputová po stretnutí.

Zuzana Čaputová získala Goldmanovu cenu za boj proti pezinskej skládke odpadov. Významné medzinárodné ocenenie za jej pôsobenie v rámci iniciatívy proti skládke, ako aj za dlhoročnú právnickú prácu v oblasti ochrany životného prostredia, si prebrala v pondelok (18.4.) v San Franciscu.

Goldmanova cena je často prirovnávaná k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky, udeľuje sa od roku 1990. Jej laureátov nominujú renomované environmentálne organizácie a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Vyberá ich medzinárodná porota. Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni