Ekvádor: Na súostroví Galapágy vybuchla sopka, ohrozuje vzácnu faunu

15.01 2020, TASR

Quito, 14. januára - Sopka na neobývanom ostrove nachádzajúcom sa na ekvádorskom súostroví Galapágy začala po erupcii chrliť lávu, čo predstavuje potenciálnu hrozbu pre unikátne miestne ekosystémy.


Sopka Cumbre na ostrove Fernandina, jeden z geologicky najmladších ostrovov Galapág, vybuchla v nedeľu večer miestneho času, spresnila správa Národného parku Galapágy. Vulkán s výškou 1467 metrov má podľa nej na juhovýchodnom úpätí prasklinu a ,,na pobrežie vyteká prúd lávy".

Ostrov je domovom mnohých druhov zvierat vrátane leguánov, tučniakov, nelietavých kormoránov, hadov či endemického potkana a má ,,veľmi dôležitú" ekologickú hodnotu. Ekvádorský geologický inštitút informoval, že ostrov Fernandina postihlo pred erupciou zemetrasenie s magnitúdou 4,7, po ktorom nasledovalo 29 dotrasov.

Sopka Cumbre naposledy vybuchla v júni 2018.

Galapágy ležia 906 kilometrov západne od pevninského Ekvádoru a sú na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako územie so vzácnou flórou a faunou. Na ostrovy mieria za tamojšou biodiverzitou návštevníci z celého sveta. Galapágy inšpirovali Charlesa Darwina k vytvoreniu evolučnej teórie.

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na ekvádorské úrady.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy