Ekopolis finančne podporí úpravu chátrajúcich priestranstiev

25.09 2009, TASR

Ekopolis finančne podporí úpravu chátrajúcich priestranstiev

Banská Bystrica 25. septembra (TASR) Úprava priestranstiev pre skvalitnenie života obyvateľov - susedov je témou 6. ročníka programu PrieStory, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis. O podporu do 5 000 eur (150.630 Sk) sa v otvorenom grantovom kole môžu uchádzať skupiny občanov a mimovládne organizácie. Úspešní žiadatelia získajú okrem finančnej čiastky na projekt aj technickú pomoc a poradenstvo pri jeho realizácii. Termín uzávierky prijímania žiadostí je 21. október 2009.

,,Tento ročník sme zamerali na vytváranie a obnovu menších námestí pre skvalitnenie života obyvateľov, obnovu verejných priestorov medzi panelovými domami či hustejšou zástavbou v mestskom prostredí. Tak, aby sa tam mohli stretávať obyvatelia - susedia aj návštevníci z okolia. Podporíme však aj iné zmysluplné projekty," informovala dnes manažérka programu Martina Paulíková.

Úspešných uchádzačov o grant nadácia zverejní v médiách a na webovej stránke grantového programu. Program PrieStory má dve kolá výberu projektov. Výsledky prvého kola zverejnia 30. októbra 2009, finálové budú známe 15. januára 2010.

Cieľom programu PrieStory je podporovať účasť ľudí na plánovaní, vytváraní a skrášľovaní verejných priestorov a zlepšovaní prostredia, v ktorom žijú. Nevyhnutným predpokladom pre udelenie grantu je účasť občanov, ktorí v danej lokalite bývajú alebo pracujú, na plánovaní, príprave a realizácii úpravy verejného priestoru.

Za uplynulé roky sa vďaka tomuto programu, ktorého dlhodobým partnerom je ČSOB Finančná skupina, podarilo obnoviť niekoľko nevyužitých a schátralých priestranstiev. Na nich sa teraz pravidelne stretávajú miestni obyvatelia, dodala Paulíková.

Obnovu a oživovanie verejných priestorov za účasti verejnosti začala podporovať Nadácia Ekopolis ako jedna z prvých nadácií na Slovensku. V prvom ročníku PrieStory 2005 sa zrealizovalo päť projektov: v Žiline, Zvolene, Nitre, Bratislave - Petržalke a Leviciach. V období 2006 až jar 2007 boli upravené ďalšie štyri priestranstvá, a to v Pezinku, Kežmarku, Bratislave - Rusovciach a Nových Zámkoch. Do konca roka 2007 upravili a skrášlili priestranstvá v Pruskom, Rajci, Rimavskej Sobote a Stakčínskej Roztoke. V roku 2008 vznikli nové, upravené priestory v Banskej Bystrici, Kalnej Roztoke, v Pohorelej, Tesároch a Trstenej. V tomto roku sú pred dokončením projekty v Banskej Štiavnici, Haniskej, Krtovciach, Medovarciach a Rumanovej.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky