Preskočit na obsah

Duševné vlastníctvo na Slovensku

26.05 2020,

Dvadsiaty ročník konferencie Duševné vlastníctvo na Slovensku sa uskutočňuje ako virtuálne podujatie a predstaví slovenských inovátorov a trendy, ktoré reflektujú aj uplynulé mesiace koronakrízy. Konferencia sa pravidelne uskutočňuje pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva, ktorý je tento rok venovaný významu inovácií a zelených technológií pre budúcnosť planéty.

Petra Presperínová z Úradu priemyselného vlastníctva SR predstavuje pojem zelené technológie. Chránia životné prostredie, spôsobujú menšie znečistenie, používajú všetky zdroje udržateľnejším spôsobom, recyklujú väčšinu odpadov a výrobkov a zaobchádzajú so zvyšným odpadom prijateľnejším spôsobom.
 
Miroslav Jurkovič (ASEKOL SK s. r. o.) hovorí o tom, ako zmení cirkulárna ekonomika naše hodnoty a aké príležitosti prináša. V cirkulárnej ekonomike sú pre nás dôležité výrobky v celom životnom cykle. Odpadový materiál sa opätovne používa na výrobu a surovina sa vracia späť do hospodárstva. Vzniká tak množstvo inovatívnych postupov, kreatívnych riešení, technológií aj produktov a príležitosť pre značky a novodobých lídrov.
 
Marián Smik zo Slovenskej batériovej aliancie predstavuje budovanie základov batériového ekosystému na Slovensku a upozorňuje na fakt, že svet hľadá batérie, ktoré budú lacnejšie, bezpečnejšie a s vyššou účinnosťou. Úlohou aliancie je preto podpora výskumu a výroby batérií na Slovensku v legislatívnej aj praktickej rovine, posilnenie významu elektromobility, úložisk energií a vodíkových systémov.
 
Dva dni po vyhlásení mimoriadneho stavu na Slovensku začali vo Vlkanovej výrobu tvárových masiek. Od nápadu po výrobu to bolo 30 dní a dnes sú to tisícky respirátorov, ktoré sa uplatňujú v celom svete. Produkt postavili na skúsenostiach a technológiách, ale esenciálnym pilierom úspechu je odvaha konať. Artur Gevorkyan (GEVORKYAN, s. r. o.) predstavuje respirátory novej generácie počas pandémie.
 
Adrián Stolár (Heneken, s. r. o.) hovorí o recyklácii hliníka s využitím zelených technológií. Dvadsaťkrát recyklovať hliník je totiž rovnako energeticky náročné, ako raz ho vyrobiť. Fabrika v Spišských Vlachoch sa v ostatných troch rokoch s nasadením inovácií stáva významným európskym hráčom v recyklačnom biznise. Sú najväčším zamestnávateľom v regióne a nesú zodpovednosť aj za to, ako sa tam žije.
 
Výtvarné stvárnenie fotovoltických panelov je výzvou, ktorá inšpiruje mnohých výrobcov, pričom využitie solárnej energie je najsľubnejšou cestou k energetickej revolúcii a k spomaleniu globálneho otepľovania. Matej Michlík (Nice Visions s. r. o.) nám virtuálne predstaví tému solárne kachličky v uliciach miest: fotovoltika môže byť aj pekná.
 
V spoločnosti NOSENE o princípoch cirkulárnej ekonomiky zbytočne nerozprávajú, oni nimi už päť rokov žijú. Povzniesli second hand na miesto, kam sa ľudia nehanbia opätovne chodiť, cítia sa tam bezpečne a príjemne a odporučia ho známym i neznámym. Katarína Hutyrová v obchodoch aj v prednáške prináša nový život nášho oblečenia, alebo eleganciu z druhej ruky ako biznis model.
 
Pestré lesy sú nevyhnutné na prežitie ľudstva. V súčasnosti ich dokáže vytvoriť iba prírode blízke hospodárenie, čiže spôsob hospodárenia využívajúci prírodné sily, ktoré lesníci odpozorovali z pralesov. Prírode blízke hospodárenie v lesoch mesta Banská Bystrica vysvetľuje Eduard Apfel.


Viaci informácií: videoprednášky 

Copyright © 2022

Súvisiace články

Značky

Podujatie Inovácie