Dovolenku v ekotábore si vychutnali celé rodiny

08.08 2012, Enviroportal

Košice - Posledný júlový týždeň sa na bylinkovej farme Odorica pri Levoči konal už 16. letný Ekotábor Priateľov Zeme. Účastníci mali na ňom možnosť vyskúšať si rôzne práce pre miestnu ekofarmu, tradičné i netradičné remeslá, či vypočuť si prednášky na rôzne témy.

Celkom sa na Ekotábore zúčastnilo takmer 60 ľudí z rôznych kútov Slovenska, stáli návštevníci aj noví. Špecifikom tohtoročného tábora bolo, že išlo väčšinou o rodiny s malými deťmi. Väčšina účastníkov pricestovala z väčších miest, z Bratislavy, z Košíc, z Trenčína, alebo Banskej Bystrice s cieľom oddýchnuť si od mestského prostredia, či od sedavého zamestnania a vyskúšať si niečo nové z aktivít na Ekotábore, vyskúšať vegetariánsku stravu v značnej miere z potravín v biokvalite, spanie v sene alebo v stane.

Bohatý program začínal už skoro ráno jogou, či jazdou na koni. Pokračoval doobednými prácami, pomocou komunite ekofarmy. Chlapi mali možnosť vyskúšať svoje zručnosti pri dostavbe hospodárskej budovy z dreva, budovaní malej hrádze pre pripravované jazierko a pri dláždení dvora kameňmi. Ženy sa venovali prácam s bylinkami, zberu, čisteniu, príjemnej manuálnej práci, pri ktorej sa mohli dozvedieť veľa zaujímavostí o bylinkách od majiteľky ekofarmy Zuzany Homolovej, alebo len tak podiskutovať v kruhu o rôznych témach. Deti mali plno práce so starostlivosťou o domáce mačiatka a šteniatka, s budovaním tunelov v pieskovisku, alebo s rozhojdávaním okolitého sveta pri sedení na hojdačkách.

Poobede nasledovala výučba rôznych remesiel, napríklad výroba recyklovaného papiera, pletenie košíkov z papiera, výroba píšťalky s majstrom píšťalkárom, ozdôb zo slamy, modelovanie z hliny, výroba mozaiky zo starých kachličiek, drotárstvo a výroba syra a syrových korbáčikov. Po remesle mohli sa mohli účastníci zapojiť do meditácie a rôznych športov. Napríklad si mohli zastrieľať z luku, zahrať bedminton, volejbal a futbal.

Večery boli venované zaujímavým prednáškam. Témy boli rôzne, o globálnej ekonomike, aktivitách Priateľov Zeme, o odpadoch, toxických látkach, vegetariánstve či o tom, ako sa občania môžu brániť keď im za domom chcú postaviť skládku odpadov, či spaľovňu. Dni plné zážitkov končili posedením pri ohni, s diskusiou či bubnovaním na bubny a hraním na píšťalkách, koncovkách, fujarách.

Viac informácií: www.priateliazeme.sk/spz/ekotabor
Zdroj: Priatelia Zeme

Copyright © Enviroportal 2020

Súvisiace články

Značky

Podujatie Mimovládne organizácie