Dolný Kubín: Záhradné kompostéry bude mesto rozdávať od začiatku septembra

02.09 2019, TASR

Dolný Kubín, 28. augusta -  Kompostéry s objemom 1050 litrov do domácností v rodinných domoch so záhradou bude dolnokubínska samospráva bezplatne rozdávať začiatkom septembra. Prvá etapa distribúcie je naplánovaná od 3. do 6. septembra vo dvore Mestského úradu v Dolnom Kubíne.


„Obyvatelia mesta si počas týchto dní môžu kompostéry vyzdvihnúť na mestskom úrade v čase od 12.00 h do 15.00 h, okrem stredy 4. septembra, keď budú pracovníci k dispozícii od 14.00 h do 16.30 h. Pre občanov, ktorí žijú v mestskej časti Záskalie, bude pripravené odovzdávanie v sobotu 7. septembra pri hasičskej zbrojnici od 10.00 h do 14.00 h,“ priblížila hlavná koordinátorka projektu Beáta Valeková s tým, že od výdajného miesta si obyvatelia musia zabezpečiť vlastný odvoz.

Kompostéry sú určené len pre obyvateľov s trvalým pobytom na území mesta, ktorí sú vlastníkmi nehnuteľnosti. Pri preberaní zariadenia musia predložiť doklad totožnosti. „Plastový kompostér bezplatne na obdobie piatich rokov dostane každá domácnosť, ktorej vlastník podpíše s mestom protokol o odovzdaní a prevzatí zariadenia. Po uplynutí termínu sa kompostér stane vlastníctvom domácností. Taktiež každý dostane návod na jeho zloženie a používanie,“ doplnila Valeková.

Podľa Martina Buznu z dolnokubínskej radnice predstavujú vyššie uvedené termíny len prvú etapu odovzdávania zariadení. Samospráva plánuje zverejniť aj ďalšie termíny a miesta, keď si budú môcť občania kompostéry prevziať. Informovať o nich bude prostredníctvom internetovej stránky mesta, mestskej televízie, novín Kubín a na sociálnych sieťach.

Kompostéry sú prioritne určené pre majiteľov rodinných domov, ktorí majú záujem spracovať svoj záhradný odpad. Odovzdávanie kompostérov je súčasťou projektu s názvom Predchádzanie vzniku odpadu kompostovaním, ktorý je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Odpady