Dolný Kubín: Mesto má záujem o výzvy, ktoré pomôžu zmierniť dosahy zmeny klímy

07.10 2019, TASR

Dolný Kubín, 6. októbra – Dolnokubínska radnica sa zaujíma o eurofondové výzvy, ktoré pomôžu zmierniť dosahy zmeny klímy v meste. Pre TASR to uviedol dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.


,,Zaujímame sa o všetky výzvy, ktoré sa zaoberajú znižovaním energetickej náročnosti budov, ale aj také, ktoré by sa dali implementovať v oblasti vodozádržných opatrení a podobne... Ako mesto sa však snažíme pravidelne monitorovať všetky aktuálne výzvy," načrtol Prílepok.

Ďalšou komplexnou témou sú podľa dolnokubínskeho primátora alternatívne druhy dopravy. Už v minulosti sa mestu podarilo čerpať prostriedky na vytvorenie prvej časti mestskej cyklotrasy. V týchto projektoch by chceli pokračovať. ,,Momentálne sa uchádzame o prostriedky na projektové dokumentácie na ďalšie etapy cyklotrás, ktoré by sme taktiež chceli realizovať z nenávratných prostriedkov," konkretizoval.

Podľa Beáty Valekovej z finančného odboru na dolnokubínskom mestskom úrade je mesto momentálne zapojené do piatich eurofondových projektov, ktoré sú v rôznom štádiu rozpracovanosti. Ide o projekty z viacerých oblastí, týkajú sa najmä odborných učební, distribúcie kompostérov pre obyvateľov či zriadenia voľných wifi zón. ,,Tieto projekty sú zhruba vo výške 280.000 eur, čo predstavuje príspevok pre mesto," priblížila Valeková.

Na rozvojové projekty mesto za posledné dva roky získalo viac ako 600.000 eur. Išlo o oblasť znižovania energetickej náročnosti budov či vybudovania cyklotrasy v meste.

Radnica sa zapája nielen do projektov financovaných zo zdrojov Európskej únie, ale aj štátnym rozpočtom. ,,Ide o rôzne dotácie na športovú alebo verejnoprospešnú činnosť," doplnila Valeková.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Projekty, dotácie Mestské a vidiecke ŽP