Preskočit na obsah

Do platnosti vstúpil zoznam inváznych nepôvodných druhov z dielne MŽP

07.01 2020, TASR

Bratislava, 1. januára - Obavy Slovenska vzbudilo sedem inváznych nepôvodných druhov rastlín a desať druhov živočíchov. Tie sú zahrnuté do zoznamu inváznych nepôvodných druhov, ktorý v stredu nadobudol svoju účinnosť.


Vydanie zoznamu je podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR jedným z krokov, ktoré sú potrebné na zosúladenie slovenskej legislatívy s legislatívou EÚ.

Do zoznamu inváznych nepôvodných druhov rastlín vzbudzujúcich obavy SR ministerstvo zaradilo beztvarec krovitý, ambróziu palinolistú, pohánkovec, kustovnicu cudziu, javorovec jaseňolistý, zlatobyľ kanadskú a zlatobyľ obrovskú. Na zoznam inváznych nepôvodných druhov živočíchov sa dostali sumček čierny, slizovec iberský, korytnačka maľovaná, pichľavka siná, norok americký, býčko piesočný, býčko nahotemenný, býčko hlavatý, býčko čiernoústy a škľabka ázijská.

Vytvorenie zoznamov súvisí so schválením zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov. Ten napríklad umožní Štátnej ochrane prírody SR pri odstraňovaní inváznych nepôvodných druhov vstupovať aj na cudzí pozemok.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Ochrana prírody