Do ekologických aktivít sa zapája aj Centrum pre deti a rodiny Košická Nová Ves

15.04 2019, TASR

Košice, 12. apríla – Do ekologických aktivít neziskovej komunity Eco club z Košíc sa pravidelne zapája aj Centrum pre deti a rodiny Košická Nová Ves. Ako pre TASR povedala jeho riaditeľka Iveta Lumtzerová, deti sa na ne tešia a zároveň prospievajú im aj prírode.


Ladislav Habina z Eco clubu pre TASR uviedol že cieľom aktivít, ktoré nie sú určené len pre deti z detského domova, je poukázať na to, že ekologická dobročinnosť je normálna. „Snažíme sa to spojiť aj s nejakými ďalšími aktivitami. Napríklad vlani sme čistili les, čo bola taká dlhá prechádza. Potom sme dvakrát čistili brehy Ružína, spojili sme to aj s rýchlokurzom plavby na kanoe. Tí starší na nich vozili deti asi ešte štyri hodiny. Mali neskutočne dobrý pocit z toho že vyzbierali odpadky a k tomu pribudol aj takýto zážitok,“ povedal.

Ako pripomenul, počas minulého víkendu v Kavečanoch pri Košiciach na Hrešnej sadili 50 kusov stromčekov. „Jedličky nám dodali Mestské lesy Košice a inštrukcie o postupe sadenia stromčekov nám ochotne dal správca lokality Čermeľ,“ spresnil Habina s tým, že nad Alpinkou stretli aj päť salamandier škvrnitých. „Je to skvelá správa, že takéto vzácne živočíchy máme aj v okolí Košíc,“ dodal.

Predtým, než sa deti z uvedeného centra zapojili do týchto aktivít v teréne, mali besedu o tom, čo možno urobiť pre prírodu a že ak sa nad tým začne zamýšľať jeden, možno sa pridajú ak ďalší. „Potom si išli prvýkrát vyskúšať čistiť prírodu minulý rok na jeseň, bolo to pre ne zaujímavé. Už sa pýtali, či nebude ďalšia podobná aktivita, do toho prišlo vhod sadenie stromčekov. V tomto roku ich čakajú minimálne ešte dve aktivity,“ povedala Lumtzerová. Podľa jej slov je to pre deti prospešné aj preto, že spoznávajú i ľudí mimo zariadenia, zároveň chcú rovnako chrániť prírodu.

Do takzvaných eko aktivít, ktoré boli doposiaľ štyri, sa zapája v priemere 25 detí z uvedeného centra. Celkový počet účastníkov na predchádzajúcej aktivite podľa Habinu ovplyvnilo aj počasie. „Na Ružíne nás bolo takmer 70. Keďže je to chatová oblasť, nechali sa tým strhnúť aj chatári a rybári, ktorí sa pridali,“ dodal.

Účastníkov na miesto stretnutia vozia elektromobilmi, na záver dostanú aj odmenu. „Niekto si možno povie, že by to mali robiť bez toho, aby ju očakávali. Ale oni tam nechodia pre to, je to skôr také prekvapenie. Chceme však motivovať, aby ekológiu zaviedli do svojho každodenného života,“ uzavrel s tým, že ide napríklad o eko vrecúška, ktoré majú nahradiť tie igelitové. Zo starých záclon ich šijú dobrovoľníci.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie