Preskočit na obsah

OSN: Dinosaurus vyzýva svetových lídrov, aby „nezvolili vyhynutie"

27.10 2021, TASR

NEW YORK 27. októbra – Rozvojový program OSN (UNDP) privádza do sídla OSN zúrivého hovoriaceho dinosaura, aby vyzval svetových lídrov k väčším opatreniam v oblasti klímy, a to v krátkom filme, ktorý bol dnes uvedený ako ústredný prvok novej kampane agentúry, Nezvoľte si vyhynutie.

Nový krátky film so svetovými celebritami upozorňuje na klimatickú krízu. Impozantný dinosaurus vchádza do ikonickej sály Valného zhromaždenia, ktorá je známa historickými prejavmi lídrov z celého sveta, a hovorí publiku šokovaných a zmätených diplomatov a hodnostárov, že „je načase, aby sa ľudia prestali ospravedlňovať a začali robiť zmeny" na vyriešenie klimatickej krízy.

„My sme mali prinajmenšom asteroid," upozorňuje dinosaurus s odkazom na populárnu teóriu o vyhynutí dinosaurov pred 70 miliónmi rokov. „Čím to ospravedlníte vy?"

V tomto vôbec prvom filme, ktorý vznikol v priestoroch Valného zhromaždenia OSN pomocou počítačom generovaných obrazov, nahovorili dinosaura v mnohých jazykoch svetové celebrity, ako Jack Black (angličtina), Eiza González (španielčina), Nikolaj Coster-Waldau (dánčina) a Assa Maga (francúzština).

Dinosaurus ďalej zdôrazňuje, že finančná podpora smerujúca do používania fosílnych palív prostredníctvom dotácií – peňazí daňových poplatníkov, ktoré pomáhajú udržiavať nízke ceny uhlia, ropy a plynu pre spotrebiteľov – je vzhľadom na meniacu sa klímu iracionálna a nelogická.

„Porozmýšľajte o všetkých ďalších veciach, ktoré by ste mohli za tieto peniaze urobiť. Po celom svete žijú ľudia v chudobe. Nemyslíte si, že pomáhať im by malo väčší zmysel ako... platiť za zánik celého vášho druhu?" hovorí dinosaurus.

„Film je zábavný a pútavý, ale problémy, o ktorých hovorí, už nemôžu byť vážnejšie," povedala Ulrika Modéer, vedúca Úradu pre vonkajšie vzťahy a propagáciu UNDP. „Generálny tajomník OSN označil klimatickú krízu za „červený kód pre ľudstvo". Chceme, aby film pobavil, ale zároveň chceme zvýšiť informovanosť o tom, aká kritická je táto situácia. Ak chceme zachovať našu planétu bezpečnú pre budúce generácie, svet musí zintenzívniť opatrenia v oblasti klímy."

Cieľom kampane a filmu UNDP „Nezvoľte si vyhynutie" je upozorniť na dotácie do používania fosílnych palív a na to, ako rušia významný pokrok v boji proti zmene klímy a zvyšujú nerovnosť tým, že prinášajú výhody bohatým.

Z výskumu UNDP, ktorý bol zverejnený v rámci kampane, vyplýva, že svet vynakladá ročne neuveriteľných 423 miliárd amerických dolárov na dotovanie používania fosílnych palív pre spotrebiteľov – ropy, elektriny, ktorá sa vyrába spaľovaním iných fosílnych palív, plynu a uhlia.

To by mohlo pokryť náklady na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre každého človeka na svete alebo pokryť trojnásobok ročnej sumy potrebnej na odstránenie extrémnej chudoby vo svete.

Kampaň a film chcú priblížiť niekedy zložité a technické otázky týkajúce sa dotácií do používania fosílnych palív a klimatickej krízy. Prostredníctvom rôznych akcií, na ktoré je verejnosť vyzvaná, je cieľom vzdelávať ľudí na celom svete a dať im možnosť vyjadriť svoj názor.

Viac informácií: www.dontchooseextinction.com (EN)

 

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP