Preskočit na obsah

Desať afrických krajín obvinilo EÚ, že nedokáže ochrániť hrochy

09.11 2022, TASR

Dakar 8. novembra – Desať afrických krajín obvinilo Európsku úniu, že nedokáže ochrániť populáciu hrochov. Brusel totiž plánuje oponovať voči návrhu o absolútnom zákaze predaja hroších produktov. V utorok to napísal denník The Guardian.

Medzi uvedené nespokojné africké krajiny patria napríklad Benin, Burkina Faso, Gabon, Guinea, Mali či Senegal. V liste adresovanom eurobloku vyjadrili tieto štáty ,,vážne znepokojenie nad budúcnosťou hrochov". Domnievajú sa totiž, že EÚ svojím laxným prístupom k zákazu medzinárodného obchodu s hroším tovarom ohrozuje prežitie hrocha obojživelného.

The Guardian pripomína, že pre nelegálny lov hrochov na mäso a zuby pravdepodobne vyhynuli už celé hrošie populácie v piatich afrických krajinách – Alžírsku, Egypte, Eritrei, Libérii a Mauritánii.

Európska únia plánuje v Paname na stretnutí signatárov Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) oponovať voči návrhu o celosvetovom zákaze predaja hroších produktov.

Napriek tomu, že počet hrochov sa pohybuje v rozmedzí 115.000–130.000 jedincov, populácia týchto obojživelných cicavcov sa za posledných desať rokov zmenšila o 30–50 percent.

Analýza Medzinárodného zväzu ochrany prírody (IUCN) uvádza, že keďže ,,počet hrochov celosvetovo neklesol o viac ako 50 percent, tento druh nespĺňa kritériá CITES na to, aby bol predaj hroších produktov celosvetovo zakázaný".

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) bol v roku 2016 zaradený na červený zoznam IUCN ako zraniteľný živočích. The Guardian pripomína, že ide o tretieho najväčšieho cicavca na svete hneď po slonoch a nosorožcoch. Najviac ho ohrozujú pytliactvo, strata prirodzeného prostredia, klimatická zmena a strety s ľuďmi.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Ochrana prírody