Demänovská Dolina: Úpravňu Jasná zmodernizovali, jej kapacita sa zdvojnásobí

12.04 2018, TASR

Demänovská Dolina, 11. apríla – Úpravňa Jasná, ktorá bola po viac ako polstoročí služby obyvateľom a turistom v Demänovskej Doline technicky zastaraná, sa dočkala rekonštrukcie. Generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) Marián Lesanský informoval, že jedným z dôvodov renovácie bola potreba zvýšiť bezpečnosť zásobovania obyvateľstva vodou.


Súčasne sa po spustení novej technológie kapacita zariadenia zdvojnásobí. LVS tak reagovala na stavebný boom v turisticky vyhľadávanej oblasti a rovnako aj na zvýšené množstvo návštevníkov, ktorí sa v lokalite vyskytujú v priebehu celého roka. ,,Technológia je modernejšia. Pribudli nové filtre, ktoré dokážu lepšie reagovať na situáciu, ktorá môže vzniknúť na prameni, to znamená v záchyte vody," doplnil Lesanský.

Úpravňa vody slúži v prvom rade pre jej spotrebiteľov. Predtým, ako sa k nim pitná voda dostane, je potrebné splniť kvalitatívne požiadavky. ,,Voda sa filtruje od veľmi jemných častíc a, samozrejme, pridáva sa do nej chlór, ktorý slúži ako dezinfekcia, aby bola voda pre spotrebiteľa naozaj bezpečná," vysvetlil Lesanský.

LVS využíva celkovo 57 vodných zdrojov, z toho v Demänovskej Doline sú to dva vodné zdroje. ,,Úpravňa Jasná, ktorú sme momentálne zrekonštruovali, využíva povrchový vodný tok Zadná voda. Úpravňa vody Demänovská Dolina, ktorá bola zrekonštruovaná pred pár rokmi, využíva podzemný vodný tok Demänovky," spresnil výrobný riaditeľ LVS Tomáš Benikovský.

Vysokohorské toky sú pre vodárenské spoločnosti zaujímavé tým, že neobsahujú skoro žiadne znečistenie. Preto takúto pitnú vodu okrem odstránenia plávajúcich látok nie je takmer vôbec potrebné ďalej čistiť aj chemicky.

Vodný zdroj Zadná voda je jedným z najvýznamnejších z hľadiska zásobovania vysokohorského lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry. ,,Čo sa týka vodného zdroja Demänovka, respektíve prameňa Vyvieranie, tento zásobuje nielen celý Liptovský Mikuláš, ale aj priľahlé obce okresu," uzavrel Benikovský.

Pôvodnú technológiu z úpravne zatiaľ neodstránili, pokým sa nepreverí nová, modernejšia verzia.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti