Preskočit na obsah

Dažďovú vodu využíva Chrenovec-Brusno i na polievanie zelene

20.02 2023, TASR

Chrenovec-Brusno 17. februára – Zachytenú dažďovú vodu už využíva samospráva v Chrenovci-Brusne v okrese Prievidza i na polievanie zelene. Ide o jedno z vodozádržných opatrení, ktoré obec zrealizovala z fondov Európskej únie. Na projekt získala nenávratný finančný príspevok (NFP) vo výške viac ako 200.000 eur.

,,Tieto vodozádržné opatrenia sa týkajú troch najväčších budov v obci – obecný úrad, základná škola a kultúrne stredisko. Z týchto budov zachytávame dažďovú vodu do podzemných a nadzemných nádrží o objeme 100 kubických metrov," uviedol starosta Tibor Čičmanec.

Vodu obec podľa neho využíva na zalievanie novovybudovaných objektov v rámci projektu, a to na nadzemné kvetináče, zelené steny, polosuché jazierka či fontánky pred obecným úradom, trávniky pred obecným úradom. ,,Už v minulom roku, keď sme začali projekt realizovať, sme vodu využívali a zalievali ňou tieto objekty," spomenul.

Energiu na získavanie vody na polievanie získava obec z obnoviteľných zdrojov. ,,Keďže máme na budovách základnej školy a obecného úradu fotovoltiku, čerpadlá sú poháňané zo slnka. Vodu, ktorú potrebujeme dostať z nádrže, tak poháňajú čerpadlá, ktoré sú napájané z fotovoltiky," dodal Čičmanec.

Na investíciu získala obec NFP z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Náklady na realizáciu projektu predstavovali 212.931,92 eura.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Obnoviteľné zdroje energie Voda