ČR: Po 48 hodinách sa skončila blokáda vjazdu do elektrárne v meste Chvaletice

15.07 2019, TASR

Chvaletice, 7. júla - Po takmer 48 hodinách sa v nedeľu skončila pokojná blokáda vjazdu do uhoľnej elektrárne v českom meste Chvaletice v Pardubickom kraji. Informoval o tom web spravodajskej televízie ČT24 s tým, že ekologickí aktivisti z miesta blokády odišli okolo 13.00 h.


Aktivisti demonštrovali proti predĺženiu prevádzky elektrárne od piatka a svoju akciu považujú za úspešnú. ,,Podarilo sa nám upozorniť na problém, ktorý predstavuje ťažba a spaľovanie uhlia," povedal Josef Patočka z hnutia Limity jsme my.

Polícia, ktorá na celú akciu dohliadala, zasahovať nemusela. ,,Demonštrácia ako taká bola pomerne pokoná, i keď sa demonštranti nachádzali na pozemku elektrárne a blokovali príchod a vjazd, elektráreň nám nenahlásila žiadne protiprávne konanie. Ani my sme na mieste protiprávne konanie nezistili," povedala hovorkyňa polície Markéta Janovská.

Aktivisti boli v českej obci Veltruby v okrese Kolín v Stredočeskom kraji v tábore Klimakemp, ktorý sa konal od 30. júna do nedele. Tábor sa venoval otázkam klimatických zmien a možnostiam využitia alternatívnych zdrojov. Zmienená demonštrácia a blokáda elektrárne boli jeho súčasťou.

V piatok aktivisti demonštrovali proti fungovaniu chvaletickej elektrárne a využívaniu fosílnych zdrojov kdekoľvek inde. Vyšli z obce Řečany nad Labem do Chvaletic. Časť z nich obsadila dva vjazdy do elektrárne a ostala až do nedele.

,,V tlaku na inštitúcie nekončíme, chceme, aby začali uholné elektrárne jednu po druhej zatvárať," povedal Patočka.

Elektráreň Chvaletice funguje od roku 1979 a je najmladšou v Českej republike. Jej majiteľom je spoločnosť Severní energetická.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Energetika Mimovládne organizácie