Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

COP27: EÚ sa zaviazala zvýšiť svoj záväzok na zníženie uhlíkových emisií

16.11 2022, TASR

Šarm aš-Šajch 15. novembra – Európska únia sa zaviazala, že počas tohto desaťročia zníži svoje uhlíkové emisie o najmenej 57 percent oproti úrovni z 90. rokov, čím svoj pôvodný záväzok zvýši o dve percentá. Vyplýva to z utorkového vyhlásenia podpredsedu Európskej komisie (EK) Fransa Timmermansa na klimatickom summite OSN (COP27) v Egypte.

Timmermans delegátom na summite v egyptskom Šarm aš-Šajchu povedal, že EÚ chce v tomto smere zintenzívniť svoje úsilie. Podľa pôvodného záväzku mal euroblok počas tejto dekády znížiť svoje uhlíkové emisie o 55 percent.

,,Európska únia je tu na to, aby sa pohla vpred, nie vzad. Takže nedovoľte, aby vám niekto hovoril, že EÚ ustupuje" povedal podpredseda eurokomisie. Zároveň odmietol, že Únia sa v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zúfalo snaží získať plyn.

Klimatickí aktivisti v reakcii na toto vyhlásenie uviedli, že tento záväzok EÚ nie je dostatočný. ,,Toto malé, dnes na COP27 oznámené zvýšenie nezodpovedá výzvam najzraniteľnejších krajín v prvej línii," povedala Chiara Martinelliová z európskej pobočky skupiny Climate Action Network.

Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) v októbri upozornila, že v dôsledku postpandemickej obnovy z roku 2021 nie je Európa na ceste k dosiahnutiu svojho cieľa na zníženie emisií.

V poradí 27. Konferencia zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) potrvá v Šarm aš-Šajchu do 18. novembra.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Klimatická zmena