30.03 2021, Enviroportal
Aby sa cirkulárna ekonomika stala bežnou praxou v každom podniku, je potrebné podnikateľom ukázať cestu a previesť ich prvými krokmi k úspešnej transformácii. Projekt CircularRegions vyškolí trénerov a navrhne službu pre podniky, ktoré chcú zmeniť svoje biznis modely na cirkulárne. Podnikateľom to zvýši efektivitu, prinesie stabilnejší biznis a konkurenčnú výhodu.
Projekt vznikol ako reakcia na potrebu zvýšiť konkurencieschopnosť prihraničných regiónov Slovenska a Maďarska s cieľom aplikovať princípy cirkulárnej ekonomiky naprieč trhovými sektormi, ktoré majú najväčší dopad na kvalitu života a štruktúru HDP dotknutých oblastí.
Jeho hlavným cieľom je nadviazať spoluprácu medzi organizáciami, ktoré sú členmi platforiem cirkulárnej ekonomiky, Hungarian Circular Economy Platform v Maďarsku a Circular Slovakia na Slovensku, s cieľom uľahčiť prechod malých a stredných podnikov (MSP) na cirkulárnu ekonomiku.
,,Problémy, ktoré má projekt ambíciu vyriešiť, sú nízky počet profesionálov v oblasti cirkulárnej ekonomiky a ich koncentrácia v hlavných mestách a zároveň to, že ekonomické aktivity spojené s cirkulárnou ekonomikou v oboch regiónoch majú zvyčajne nízku pridanú hodnotu,” povedal Andrej Špánik, vedúci partner projektu.
Realizátori projektu začnú analýzou problémov a potrieb podnikov vo vybraných sektoroch. Vyberú vhodnú metodiku a nástroje, ktoré pretvárajú lineárne obchodné modely na cirkulárne. Pripravia metodiku tréningov, v ktorej vyškolia trénerov na cirkulárnu ekonomiku v cezhraničných regiónoch. Prepoja podniky s vhodnými trénermi, ktorí podnikateľom pomôžu nájsť riešenia a odporúčania s cieľom uľahčiť implementáciu cirkulárnej ekonomiky do praxe. Projekt sa zameriava na štyri vybrané sektory v oblasti potravinárstva a obalového priemyslu, plastikárskeho priemyslu, stavebníctva a turizmu. Zástupcovia podnikov, združenia, neziskový sektor vrátane regionálnych politikov a potenciálnych adeptov na trénerov sa môžu do projektu zapojiť.
„Na základe získaných informácií z mapovania trhu a aktuálne známych prekážok podnikateľov je najvyššou prioritou projektu hľadanie inovatívnych a udržateľných riešení na elimináciu odpadu a ďalšia popularizácia významu obehového hospodárstva,“ povedal Bence Janek, partner projektu.
Partnermi projektu sú Slovak Business Agency, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Business Council for Sustainable Development in Hungary a IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. Projekt je realizovaný v rámci programu Interreg Slovenská republika - Maďarsko s podporou Európskej únie prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja a podporený sumou 182 449,40 eur. Projekt trvá od decembra 2020 do marca 2022.
Zdroj: SBA
Copyright © Enviroportal 2023