Čína: Začalo sa presídľovanie 330.000 ľudí kvôli gigantickému vodnému projektu

18.10 2009, TASR

Čína: Začalo sa presídľovanie 330.000 ľudí kvôli gigantickému vodnému projektu

Peking 18. októbra (TASR) Čínske úrady začali v centrálnej časti krajiny presídľovať 330 000 ľudí v rámci gigantického projektu odklonenia vody do stovky kilometrov vzdialených miest na suchom severe. Informovali o tom dnes čínske médiá.

Nový projekt s odhadovanými nákladmi 62 miliárd dolárov (41,7 mld. eur) by mohol byť trikrát taký drahý ako Priehrada troch roklín, najväčší hydroelektrický projekt na svete. Po ukončení budú tri vetvy projektu presúvať miliardy litrov vody zo strednej, južnej a západnej Číny cez potrubia a kanály do Pekingu a ďalších severných miest. Hlavná trasa, ktorá by mala byť dostavaná v roku 2014, by mohla Pekingu dodávať až štvrtinu spotrebovanej vody. Kritici však varovali, že odvedenie vody poškodí životné prostredie a pritom neutíši smäd rýchlo rastúcich miest.

Čínska vláda presídľuje obyvateľov provincií Chu-pej a Che-nan z domovov v oblasti priehrady Tan-ťiang-kchou, kde vybudujú kanál pre odvedenie vody z rieky Jang-c'-ťiang a jej prítokov.

Presídlenie bude ukončené v roku 2011, informovala oficiálna tlačová agentúra Sinchua. Každá presídlená rodina dostane náhradu za nehnuteľný majetok, pridelia jej ornú pôdu v nových dedinách a 20 rokov bude poberať ročný príspevok 600 jüanov (59 eur) na osobu. Niektorí dedinčania tento rok uviedli, že štátni predstavitelia ich nútili podpísať dohodu o presídlení a že im ponúkajú necelú polovicu pôdy, ktorú môžu v súčasnosti využívať.

Výstavba Priehrady troch roklín si vyžiadala presídlenie vyše 1,4 milióna ľudí, ktorých dediny zaplavila 660 kilometrov dlhá vodná nádrž na strednom toku Jang-c'-ťiang.

Zdroj: AP

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky