Čína: V Pekingu platí kvôli smogu najvyšší stupeň pohotovosti

09.12 2015, TASR

Školy v čínskom hlavnom meste sú dnes zatvorené a úrady nariadili pozastaviť stavebnú činnosť po tom, ako vstúpil do platnosti najvyšší, červený stupeň pohotovosti v súvislosti so znečistením ovzdušia. Informujú o tom svetové agentúry.


Index kvality ovzdušia (AQI) dosiahol hodnotu 291, čo predstavuje vysoké prekročenie limitu odporúčaného Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorým je hodnota indexu 25.

Index AQI monitoruje veľvyslanectvo USA v Pekingu a vyjadruje koncentráciu pevných častíc menších ako 2,5 mikrometra (PM 2,5) v ovzduší. V prípade dosiahnutia uvedenej úrovne ambasáda odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek fyzickým aktivitám vonku, a to najmä ľudom s ochorením srdca alebo pľúc, starším osobám a deťom.

Smogová pohotovosť by mala v Pekingu platiť do štvrtkového poludnia, keď sa očakáva príchod studeného frontu, ktorý by mohol znečistenie rozptýliť. V uliciach tejto 20-miliónovej metropoly majú dovtedy jazdiť striedavo motorové vozidlá s párnymi a nepárnymi poznávacími značkami.

Čínske média a svedkovia informovali a stovkách Pekinčanoch nerešpektujúcich odporúčania úradov, ktorí vyšli do ulíc i napriek hroziacemu zdravotnému riziku alebo používali vozidlá s inou než prikázanou poznávacou značkou. Podľa štátneho rozhlasu však bola premávka na cestách v Pekingu citeľne pokojnejšia.

Najvyšší stupeň pohotovosti kvôli smogovej situácii vyhlásili v Pekingu vôbec prvýkrát. Zlé podmienky majú podľa odhadov príslušných úradov trvať dlhšie než tri dni s tým, že najhoršia situácia má v čínskej metropole nastať v období od dneška do štvrtka.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ovzdušie Zdravie a ŽP