Bývalý mafián upozornil Grécko, že toxický odpad odhadzujú do Iónskeho mora

12.10 2009, TASR

Bývalý mafián upozornil Grécko, že toxický odpad odhadzujú do Iónskeho mora

Atény 12. októbra (TASR) Bývalý člen talianskej kalábrijskej mafie upozornil úrady v Grécku, že do Iónskeho mora sa odhadzuje toxický materiál. Informoval o tom dnes grécky denník Kathimerini.

Bývalý mafián Francesco Fonti minulý mesiac uviedol talianskym úradom, že sa osobne zúčastňoval potápania lodí s nákladom rádioaktívneho odpadu v Iónskom mori, čo bola operácia, ako obísť miestne zákony. Podľa talianskej organizácie na ochranu životného prostredia Legambiente bolo takto za posledných 20 rokov pravdepodobne potopených 30 plavidiel, z nich sedem "išlo ku dnu" v blízkosti Iónskych ostrovov Paxos, Kefalónia a Zakynthos.

Podľa Fontiho plavidlá obsahovali jedovatý odpad z farmaceutických spoločností, ktoré platia mafii 1,5 milióna až 15 miliónov eur za potopenie jednej lode.

Šéf gréckeho Výboru pre atómovú energiu Christos Chusiadis vyhlásil pre denník: ,,Je potrebné sústredené pátranie po rádioaktívnom materiáli. Grécka strana sa musí dozvedieť, kde presne boli lode potopené, aby sme vedeli, ako ďalej konať." Talianske úrady medzitým už vyšetrujú, či 120 kontajnerov nájdených na lodi približne 22 kilometrov od pobrežia talianskej Kalábrie obsahuje toxický odpad.

Správu priniesla agentúra DPA.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky