Preskočit na obsah

Povinnosť recyklovať stavebný odpad by sa mala týkať stavieb...

10.05 2022, TASR

Bratislava 5. mája – Povinnosť recyklovať nie nebezpečný stavebný a demolačný odpad by sa mala týkať stavieb nad 300 štvorcových metrov (m2), veľkých developerských firiem, rekonštrukcií ciest či chodníkov. 

Vytrieďovanie stavebného odpadu bude prebiehať priamo pri búraní. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Reforma nakladania so stavebným odpadom sa nemá týkať drobného stavebného odpadu, ktorý vznikne pri rekonštrukcii domu či bytu.

Stavebník bude musieť triedenie zabezpečiť priamo pri zdroji. ,,Je to najpraktickejšie, že rovno pri búracích prácach bude oddeľovať jednotlivé separované zložky," poznamenal Budaj.

Povinné by malo byť nahlásenie začiatku aj konca búrania. Spraví sa z toho zápisnica, z ktorej bude zrejmé, aký bol objem odpadu a koľko by sa malo recyklovať, opísal Budaj.

Za odpad by sa po novom nemala považovať ani výkopová zemina či vyfrézovaný asfalt. Zemina sa môže presunúť na iné miesto alebo sa opäť použiť na stavbe. Vyfrézovaný asfalt sa má zrecyklovať a použiť na rovnaké miesto, odkiaľ ho odstránili, priblížil šéf envirorezortu. Doplnil, že rozdrvené škridly a tehly by sa mohli použiť napríklad na zelené strechy.

Minister tvrdí, že Slovensko má nejaké spracovateľské kapacity na demolačný odpad. Ak by sa pri ďalších rokovaniach zistilo, že ich je nedostatok, spraví z toho envirorezort závery.

Riaditeľ sekcie obehového hospodárstva ministerstva životného prostredia Rastislav Zamboj skonštatoval, že zmeny sa nijako nedotknú bežného človeka. V prípade rekonštrukcie bytového jadra by za vzniknuté odpady mala zodpovedať firma, ktorú si osoba najme. ,,Všetok odpad, rozbité kachličky, vaňu, kúsky tehál si zhotoviteľ musí odniesť," poukázal Zamboj. Dodal, že v prípade svojpomocnej opravy domu môže človek odniesť demolačný odpad na zberný dvor v obci alebo mestskej časti.

Novelu zákona o odpadoch posunuli v stredu (4. 5.) poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. Vyplýva z nej, že najmenej 70 percent hmotnosti nie nebezpečného stavebného a demolačného odpadu by sa malo opätovne použiť alebo zrecyklovať. K dispozícii by malo byť aj iné zhodnotenie materiálu, pri ktorom sa ako náhrada používa odpad. Prijatie reformy nakladania so stavebným odpadom je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Odpady